Home | Wiadomości | Aktualności | Basilica – bitwa na kielnie

Basilica – bitwa na kielnie [Współpraca reklamowa z Rebel.pl] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Jeżeli zliczymy całkowitą ilość budynków i budowli jaką przyszło większości z nas wybudować w czasie naszych planszówkowych bojów to może okazać się, że spokojnie możemy startować do niejednego przetargu budowlanego.  Tak jak amerykańscy reżyserzy z upodobaniem filmują swoją narodową flagę, tak autorzy gier z podobnym zacięciem stawiają przed nami kolejne murarsko-konstrukcyjne wyzwania. A co może być bardziej prestiżowe dla każdego architekta niż „katedra, większa i wspanialsza, niż jakakolwiek świątynia, którą pielgrzym mógłby sobie wyobrazić”? O budowie tej wspaniałej budowli opowiada właśnie gra Łukasza M. Pogody – Basilica.

Wspomniana katedra ma być wyjątkowa jeszcze z jednego powodu.  Budowa świątyni ma być swego rodzaju wyścigiem dwóch architektów i ich ekip budujących wspólne dzieło. Jeden z nich jest wynajęty przez Króla, a drugi przez Biskupa. Jak to bywa jednak w życiu tylko jeden z nich, ten który zbuduje największą część katedry, zostanie razem ze swoim budowniczymi wynagrodzony. Średniowiecze było brutalne.

Skrzynia z narzędziami – otwieramy pudełko.

Autor: Rafal Szczepkowski

Wyjątkowo przed otworzeniem pudełka warto się zatrzymać i popodziwiać jedną z najładniejszych okładek, jakie miałem okazję w tamtym roku obejrzeć, której autorem jest Mariusz Gandzela. Widok przedstawiający budowę imponującej katedry może być dla nas również inspiracją w czasie gry.

Zawartość samego pudełka może jednak trochę rozczarować. Nie znajdziemy w niej typowych elementów budowli i wspaniałej planszy do jakiej przyzwyczajeni są budowniczowie z „Filarów Ziemi”. Dostajemy za to zestaw żetonów jednokolorowych (występujących w 4 kolorach) oraz żetonów dwukolorowych tzw. Jokerów, małą planszę z torem punktacji, znaczniki naszych Budowniczych, pion Króla oraz zestawy specjalnych żetonów wykorzystywanych w czasie wykonywania akcji. Samo wykonanie poszczególnych komponentów stoi jednak na najwyższym poziomie i nie będziemy musieli się  martwić o ich stan w czasie kolejnych rozgrywek. Żałuję tylko, że ich oprawa graficzna odbiega znacznie od tej jaką można podziwiać na okładce pudełka.

Na budowie – gramy.

Jeśli teraz nie pisałbym o grze w kontekście budowlanym to z samych zasad ciężko się domyślić że jest ona tematycznie jakoś z budownictwem związana.

Basilica jest całkowicie oderwana od swojej tematyki. Układanie żetonów/kafli bardziej kojarzy się z tworzeniem mozaiki lub witraży niż budowaniem wielkiej świątyni.

Przygotowanie do gry jest bardzo szybkie. Kładziemy planszę z torem punktacji, który jest jednocześnie torem, po którym porusza się pion Króla, tasujemy żetony Katedry  i możemy rozpocząć bój o naszą przyszłość.

Basilica to gra kafelkowa, w której musimy tworzyć jak największe obszary w tym samym kolorze, wysyłać na nie naszych budowniczych, zdobywać dzięki nim przewagi, a wtedy taki obszar będzie nam przynosił punkty w czasie podliczania punktów.

Autor: Łukasz M. Pogoda

Najważniejszy element gry, czyli żetony mają ciekawą konstrukcję – są  dwustronne . Na awersie znajduje się element Katedry (jedno lub dwukolorowy), a na rewersie Rozkaz (widoczny jest również kolor żetonu). W czasie swojej tury gracz ma do dyspozycji 6 żetonów, podzielonych na dwa rzędy po 3 żetony: górny pokazujący Rozkazy i dolny złożony z elementów Katedry. Jeżeli wykorzystamy żeton Rozkazu  to dobieramy i dokładamy w jego miejsce natychmiast kolejny, natomiast jak wykorzystamy element Katedry to na jego miejsce przesuwamy znajdujący się nad nim żeton Rozkazu po wcześniejszym jego odwróceniu awersem do góry, a puste pole Rozkazu uzupełniamy normalnie kolejnym żetonem ze stosu. Jest to bardzo ciekawy mechanizm, gdzie jeden żeton jest zarówno Rozkazem jak i elementem Katedry, a jak zostanie on wykorzystany zależy już tylko od gracza. Takie podejście sprawia, że grając cały czas zastanawiamy się co lepiej wykorzystać: kolor i rozbudować nasz obszar, czy Rozkaz i jeszcze bardziej przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Gra podzielona jest na tury, które są wykonywane na przemian przez graczy. W każdej turze można wykonać trzy typy akcji, w różnej kombinacji, możemy wykonać nawet wszystkie akcje identyczne.

Autor: Łukasz M. Pogoda

Podstawowa akcja to oczywiście rozbudowa katedry. Wykładamy żeton Katedry w jednym z czterech kolorów lub żeton dwubarwny (zwany Jokerem) i powiększamy obszar w danym kolorze. Jokery powiększają obszary w dwóch kolorach. Akcją powiązaną ściśle z rozbudową jest wystawienie, jednego z pięciu dostępnych budowniczych. Możemy go postawić tylko na żetonie, który właśnie wystawiliśmy. Ostatnią akcją jest wybranie jednego z dostępnych żetonów Rozkazów i wykonanie widniejącego na nim polecenia. Rozkazy to akcje, które nie raz zmienią stan gry na planszy i dodatkowo napsują krew naszym przeciwnikom.

Dzięki Rozkazom możemy awansować naszych budowniczych, dzięki czemu stają się oni więcej warci (Architekt – podwaja wartość obszaru, na którym stoi; Mistrz Kamieniarski jest wart dwóch normalnych budowniczych; Siłacz zwycięża remisy), możemy ich przesuwać, ściągać lub dokładać – obchodząc tym samym zakaz ruszania raz wystawionego budowniczego i możliwość umieszczania go tylko na żetonie wcześniej wyłożonym, aż wreszcie wpływać na obszary utworzone przez wyłożone już żetony Katedry (dokładać witraże, które zwiększają wartość obszaru o 2 pkt., dokładać żetony rusztowań – blokując tym samym miejsca, w których można by było umieścić żeton Katedry oraz usuwać już położone żetony).

Niektóre żetony Rozkazów posiadają możliwość wykonania przez przeciwnika rozkazu płatnego. Oddaje on przeciwnikowi otrzymaną na początku gry monetę i wykonuje wskazany na żetonie Rozkaz poza swoją kolejką. Do momentu kiedy moneta nie wróci do gracza (przeciwnik wykona Rozkaz płatny) nie ma on możliwości skorzystania z dodatkowej akcji/rozkazu.

Wykładane żetony posiadają jeszcze jedną cechę, a mianowicie na niektórych z nich widnieje symbol Korony. Przy każdym wyłożeniu takiego żetonu pion Króla porusza się o jedno pole do przodu na torze punktów. Po osiągnięciu pola o wartości 10, 20 i 30 następuje przerwanie gry i podliczenie punktów. Gracze otrzymują punkty w zależności od ilości żetonów obszarów, na których mają wystawionych więcej budowniczych niż przeciwnik. Obszary, na których znajduje się taka sama ilość Budowniczych nie przynoszą punktów, chyba że mamy na nim naszego Siłacza, który wygrywa remisy.

Gra kończy się automatycznie wraz z trzecim podliczaniem lub po drugim wyczerpaniu się stosu żetonów Katedry, wtedy też należy przeprowadzić ostatnie podliczanie.

Fajrant – czyli podsumowanie.

Myślałem, że ciężko będzie mi ocenić Basilicę ponieważ nie jestem fanem gier kafelkowych, a dodatkowe oderwanie gry od jej tematyki dodatkowo studziło moje chęci. Jednak kolejne rozgrywki dawały mi satysfakcję związaną z zaskakująco dużą ilością negatywnej interakcji. Wykładając kolejne żetony łapałem się, że bardziej zależy mi na podniesieniu ciśnienia przeciwnikowi niż powiększeniu swojego obszaru. Podobnie było z wykonywanymi Rozkazami, wygrać to jedno, ale widok wnerwionego przeciwnika, któremu w ostatnim ruchu pokrzyżowaliśmy plany wystawiając np. Mistrza Kamieniarzy to czysta przyjemność ;)

Autor: Rafal Szczepkowski

Jak widać w grze występuje pewna losowość, która czasami może drastycznie wpłynąć na losy całej gry, a u jednego z grających spowodować mocne zaciśnięcie zębów. Ta losowość wpływa jednak pozytywnie na kolejne tury i rozgrywki, ponieważ stają się one za każdym razem inne. Dlatego nie można powiedzieć, że jest ona niepotrzebna.

Wprawdzie losowo dochodzące żetony mogą nie podpasować nam pod względem koloru lub typu Rozkazu, ale z drugiej strony w takiej samej sytuacji jest nasz przeciwnik. Cały czas trzeba być więc czujnym i starać się jak najbardziej „neutralizować” tę losowość nie zostawiając przeciwnikowi łatwych rozwiązań.  Wpływu losowości tutaj nie unikniemy, ale zdając sobie z niej sprawę od początku gry można tak układać obszary i wykonywać Rozkazy, że będzie ona mniej dotkliwa.

Jak pisałem, w czasie rozgrywki trzeba cały czas być czujnym ponieważ jeden właściwie położony żeton Katedry lub celnie wykonany Rozkaz może zmienić sytuację na „planszy”. Ogólnie gra sprowadza się do ciągłych wyborów związanych zarówno z właściwym wyborem żetonu Katedry i rozbudowy ważnych dla nas kolorów/obszarów, wykonaniem dodatkowych akcji i niestety pozbycia się naszej monety, a  skończywszy na pytaniach jaki Rozkaz wykonać, albo czy lepiej nie wykonać Rozkazu i pozwolić stać się mu żetonem Katedry.

Autor: Bruce Murphy

Te ciągłe pytania i wątpliwości sprawiają, że gra po pierwszym podliczaniu zaczyna zwalniać bo grający zaczynają już bardziej zastanawiać się nad swoimi ruchami.Z jednej strony może to zwiększyć znacznie czas rozgrywki, ale z drugiej świadczy, że nie jest to zwykłe dokładanie kafelków, ale gra wymagająca sporego myślenia.

Basilicę z czystym sumieniem mogę polecić osobom, które szukają dwuosobowej gry, pełnej negatywnej, a czasami  złośliwej interakcji, lubiących kafelki i tworzenie za ich pomocą punktujących obszarów. Boję się tylko, że osoby, które bardziej wolą aspekty strategiczno/logiczne w grach tego typu mogą czuć się trochę rozczarowane ze względu na losowość dochodzących żetonów, a wspomniana negatywność dodatkowo możejeszcze bardziej podnieć ich poziom frustracji.Niemniej warto samemu się o tym przekonać niezależnie, czy dopiero stawiamy pierwsze kroki wśród planszówek, czy też jesteśmy już zaawansowanymi graczami.

Plusy:

  • Szybkie przygotowanie do gry.
  • Spora ilość negatywnej interakcji.
  • Proste zasady.
  • Gra dwuosobowa.

Minusy:

  • Brak powiązania zasad gry z tematyką.
  • Losowość.
  • Czas gry może się wydłużyć z powodu przedłużenia swoich tur przez graczy.

Folko (4/5) – Bardzo lubię gry logiczne. Basilica do tej grupy jako tako się nie zalicza – element losowy odgrywa tu jakąś rolę – ale po partii czuję spore zmęczenie… oczywiście pozytywne zmęczenie… właśnie takie jak po dobrej grze logicznej. Mechanika gry trochę oddala się od tematu, ale w wielu grach występuje to w większym wymiarze. Ogólnie duże gratulacje dla Łukasza za bardzo udany debiut!



Dziękujemy firmie Rebel.pl za przekazanie gry do recenzji.


 

Ogólna ocena (4/5):

Złożoność gry (2/5):

Oprawa wizualna (4/5):

15 komentarzy

  1. Avatar

    Najlepsza dwuosobówka jaką mam. Jak dla mnie duże lepsze od Mr. Jack. Na dzień dzisiejszy nie grałem w lepszą dwuosobówkę.
    Polecam.

  2. Avatar

    Dodam jeszcze, iż zgadzam sie z autorem tekstu iż klimat basilici jest „dziwny” dla mnie gra była by jeszcze lepsza gdyby miała klimat wirusów, bakterii i jako zadania szczepionki przeciwko nim :)

  3. Avatar

    Bardzo! dobra gra, w której pojawienie się kafla awansu wymusza jego użycie i to oczywiście z awansem dwie kosteczki, co nieco psuje zabawę.

    Polecam zagrać usuwając te kafle z talii i rozdając po równo każdemu na początku.

  4. Avatar

    Dokładnie szkoda gry przez taki temat.
    Wielka szkoda, skoro tak mało mechanika ma wspólnego z tematem, a jest taka dobra… :(

  5. Folko

    Dopisałem się pod recenzją…

  6. stalker

    @Wookie Tyle strategii, ilu graczy :) To nie jest absolutnie jedyna strategia używania tych kafli, a może będzie jeszcze więcej awansów ;)

    @Senaszel Jeśli dobrze rozumiem, szkoda Ci mechaniki, że ma niedostosowany temat? (pytam z czystej ciekawości, aby lepiej zrozumieć w jaki sposób jest odbierana gra).

  7. stalker

    @veljarek Bakterie? Jejku… nigdy mi to nie przyszło do głowy i nie wiem, jakby to miało wyglądać… ale chylę czoła przed pojechanym pomysłem :)

  8. Avatar

    @stalker – Bakterie, wirusy. Łaczenie kolorów basilici by powtsał duży region to odpowiada mojemu pomyśłowi rozprzestrzeniania/rozrostu się wirusów/bakterii. Trzeba być w posiadaniu nawiększego obszaru (w jednym kolorze).
    Odpowiedniki zadań to „szczepionki”, np. szczepionka usuwająca żeton z przeciwnika „plantacji bakteryjnej” itd. to luźny pomysł.
    Gra jest super zarówno pod względem wydania i regrywalności. To dla mnie numer 1 wśród dwuosobówek (druga jest Ingenious travel).
    Gra ma potencjał by robić do niej dodatki w postaci nowych zadań/nowych kolorów etc.

  9. Ja_n

    Z tego co zrozumiałem, Senaszel ma na myśli, że mechanika gry jest dobra i zasługuje na oryginalny, ciekawszy temat niż budowa średniowiecznej bazyliki.

  10. Avatar

    Ja_n_nie, poznaniaku ładnie to powiedziałeś , ale zaznaczam – nie grałem.

    Stalker: Jak najbardziej szkoda mi mechaniki. I siebie bo nigdy jej nie poznam :(

  11. stalker

    Senaszel, dlaczego nigdy jej nie poznasz? Bo jest o katedrach a nie o mikroorganizmach? :)

  12. Folko

    Dołączam się do pytania Łukasza… warto Basilicę poznać, naprawdę.

  13. Avatar

    Tak właśnie z tego powodu.

    Co jest gorszego chociażby w mikroorganizmach?

  14. Avatar

    Bo mikroorganizmy są fe ;-)

  15. stalker

    Nie mam pojęcia, czy mikroorganizmy są fe. Być może są fe z marketingowego punktu widzenia, choć w sumie jest pewna pula gier o ewolucji. Nie wiem, czy to lepszy czy gorszy temat, ja go nie oceniam. Natomiast nikt przed Tobą nie wpadł na taki pomysł :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings