Kolejną porcję informacji zacznę od zapowiedzi gier, które dopiero mają się ukazać. Najciekawiej zapowiada się niewątpliwie konwersja numeru jeden dwa listy BGG, czyli Puerto Rico. Firma Sage Board Games, odpowiedzialna za przeniesienie Medici i Ra Reinera Knizi, podpisała umowę z wydawnictwem Ravensburger, w ramach której ma przygotować ten planszowy hit w wersji na iPada.
Aplikacja będzie posiadała nowe grafiki, które mają w pełni wykorzystać możliwości urządzenia oraz ma umożliwiać grę on-line. Gra zostanie wydana w wersji angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej.
Kolejnymi znanymi tytułami, które mają się ukazać są Bohnanza (Fasolki) i Bang. Dokładny termin ich ukazania się nie jest jeszcze znany. Enigmatyczne „wkrótce” dość długo widnieje na stronach wydawców lub zapowiedziach. Prawdopodobnie będzie to pierwszy kwartał roku 2011. W tym samym roku ma się również ukazać konwersja gry Alien Frontiers. Ma ona pozwalać zarówno na grę solo, z AI lub żywym przeciwnikiem.
O tym, że Neuroshima Hex bardzo dobrze radzi sobie w wersji na iUrządzenia można się już przekonać bez konieczności wydawania pieniędzy w ciemno. Dla opornych sceptyków ;) do pobrania jest już darmowa wersja Neuroshima Hex Lite. Obecnie autorzy, Big Daddy’s Creations, pracują nad kolejną wersją aplikacji, która prawdopodobnie już będzie wykorzystywała w pełni możliwości iPada.
Twórcą związanym z grami planszowymi, a który chyba już na stałe zagościł w App Storze jest Reiner Knizia. Jeżeli teraz bym się z kimś założył, że nie będzie żadnego odcinka poświęconego planszówkom na iU bez obecności w nim Knizi to bym chyba nie ryzykował za wiele ;) Jego kolejne produkcje ponownie pojawiły się na sklepowych iPółkach, zaczniemy od nowości:
- Through the Desert – Kolejny, przeniesiony planszowy hit. Nie będziemy mogli obcować z miłymi figurkami wielbłądów, ale za to będziemy mogli zagrać na jednym urządzeniu, aż do 4 osób jednocześnie, a jeżeli nie będzie nikogo w pobliżu to z przeciwnikiem komputerowym lub w sieci.
- BattleLine – Jedna z bardziej znanych gier RK. Można grać również w 2 osoby. Grafika nawiązująca do antycznej Grecji nie jest jednak porywająca.
A tutaj jeszcze kilka gier starszych, firmowanych przez Knizie:
- Poison – Oprawa graficzna nawiązuje do swojego karcianego odpowiednika. Można grać z komputerem (rozgrywki 4-6 osobowe). Całość wzbogacona jest klimatyczna oprawą muzyczną i efektami dźwiękowymi.
- Reiner Knizia’s Topas – To w sumie 3 gry w jednym: tradycyjna wersja oraz dwie dodane specjalnie na potrzeby aplikacji. Gra dla jednego gracza.
- Robot Master – Ładnie wygląda, a do tego pozwala grać samemu lub z żywym przeciwnikiem co w połączeniu z łatwymi zasadami stanowi ciekawą propozycję dla miłośników gier tego autora.
- Knights of Charlemagne – Zaletą jest możliwość gry zarówno w dwie osoby jak i z przeciwnikiem komputerowym (3 poziomy trudności).
- Reiner Knizia’s Monumental – Te grę umieszczam tu wyjątkowo ponieważ nie jest to konwersja istniejącej planszówki, ale została ona specjalnie przygotowana dla iPhone’a. Pomimo to jest to „typowa” gra RK, czyli zbieramy zestawy płytek, w których każda z płytek ma jeden wspólny element. Dosyć ładna oprawa graficzna i muzyczna oraz dodatkowo wiele trybów rozgrywki. Gra dla jednego gracza.
Nie tylko fani „typowych” planszówek znajdą coś dla siebie w AS. Jeżeli ktoś lubi planszowe gry logiczne to może spróbować swoich sił grając np. w:
- Ingenious for iPad
Bardzo ładnie wyglądająca konwersja, która w pełni odda nam klimat planszowego odpowiednika. Można grać samemu z komputerem (trzy poziomy trudności) lub z drugą osobą. - iQuarto – planszowy Quarto
- Quoridor – Niestety grafika 3D tutaj nie poraża.
- Master Mind HD – to jest hit mojego dzieciństwa, nie powiem, że ulubiony (przegrywałem w to ze starszą siostrą prawie zawsze), ale jednak darzę tę grę dużym sentymentem.
- Versus
- Dla tych co wolą plansze w kratkę jest bardzo ładnie wyglądająca i posiadająca kilka trybów gra Shogi (Japońskie szachy), Chińskie szachy lub „osadzona” w klimatach japońskich Mana.
W App Storze możemy również kupić aplikacje, dla których gry planszowe były inspiracją, lub które były na nich wzorowane:
- Coś dla fanów… Pitch Cara, czyli Disc Drivin. Możemy grać do 8 osób na jednym urządzeniu lub przez sieć. Grafika 3D.
- Chameleon HD – aplikacja inspirowana grą Coloretto. Gra jest darmowa, ale możemy w niej grać tylko z żywymi przeciwnikami (3-5), nie posiada trybu dla pojedynczego gracza.
- Spin & Win, czyli Pentago – Wygląda jak prawdziwy i można grac samemu lub z żywym przeciwnikiem.
- wwTouch – World War Touch to odpowiednia aplikacja dla fanów Axis & Allies
- StackEm to był inspirowany grą Gobblet
- Tafl – jeżeli ktoś jest Celtem lub Wikingiem albo lubi grę Hnefatafl to powinien zainteresować się też ta aplikacją.
- Viva Il Re – Jeżeli ktoś gra lub grał w King Me! To poczuje się jak w domu grając w Viva Il Re.
- Honey – mechanika inspirowana jest grą Hey! That’s My Fish!, tylko zamiast głodnych pingwinów mamy pracowite pszczółki.
Na koniec jeszcze lista tytułów, które na pewno są wam dobrze znane i warto odnotować istnienie ich iWersji:
- Pictureka! for iPad – Świetna oprawa graficzna, a do tego możliwość gry zarówno samemu jak i z przyjaciółmi na tym samym urządzeniu sprawia, że ta zwariowana party game sprawdza się też idealnie na iPadzie. Sprawdzone na zimowych trasach PKP :)
- Zombie in my Pocket – Nie trzeba robić sobie samemu ;)
- The Magic Labyrinth – Gra z oryginalną oprawą graficzną, która spodoba się każdemu dziecku tak samo jak jej planszowy odpowiednik.
- Jenga HD – Jest to gra, która została chyba przeniesiona trochę na siłę. Raczej nie wyobrażam sobie, aby miłośnik Jengi porzucił wersję klasyczną. Jak się dowiedziałem, że powstała wersja na iPada pomyślałem, że to jakiś żart. Co jak co, ale Jenga jest stworzona i ma rację bytu tylko w wersji „na żywo”. Jak się w to gra możecie zobaczyć na filmie.
- Rummikub – ta popularna, rodzinna gra doczekała się nie tylko jednej wersji. Tu znajdziecie kolejną.
- The Game of Life – A to już gratka dla zatwardziałych miłośników klasycznych gier planszowych – żeby nie było, że jestem nieobiektywny :)
łorany ale się tego nazbierało. Ale z drugiej strony to tylko Ingenious mnie jako tako interesuje ;)
Pictureka naprawdę sprawdza się w podróży, a do tego jest teraz za śmieszne pieniądze (świąteczna promocja).
Pentago jest dostępne również pod swoją normalną nazwą (Pentago i Pentago Lite). Nie wiem czy była wymieniana w poprzednich częściach, jeżeli tak to przepraszam ;)
@Surmik: faktycznie masz racje: http://itunes.apple.com/pl/app/pentago/id387127735?mt=8 Dzięki :)