Home | Wywiady | Słowianie na planszy

Słowianie na planszy
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Pewnie większość czytelników GF zauważyło nowy banner pojawiający się w lewej szpalcie. Zaintrygowany postanowiłem wypytać u źródła co kryje się za hasłem Piastowie Narodziny Orła. Zapraszam do wywiadu z p. Jakubem Piotrowskim wiceprezesem Fundacji „Rodem z Polski”, wydawcą gry.

Co skłoniło Państwa do zainteresowania się tą formą promocji historii?

Fundacja „Rodem z Polski” istnieje raptem od 2009 r., jednakże jej fundatorzy zajmują się promowaniem wiedzy historycznej, za pośrednictwem grup rekonstrukcyjnych, już od ok. 10 lat. Zawsze szukaliśmy alternatywnych, wychodzących poza szablony, form popularyzacji historii. Mamy na koncie np. współudział w wydaniu audiobooka pt. „Jomsvikingasaga” – pierwszego w historii przekładu z języka staroskandynawskiego na język polski, sagi skandynawskiej opowiadającej losy Wikingów zamieszkujących gród Jomsborg (dzisiejszy Wolin). Oczywiście patrzymy na to, jaka forma promocji będzie najbardziej trafna na dany moment. Wiemy, że czasem ciężko skłonić ludzi do zaburzenia schematu życia codziennego, dlatego nie proponujemy im np. chodzić ubranym zgodnie z kanonami mody siedemnastowiecznej do pracy. Musimy znaleźć takie formy promocji, z których korzystanie będzie dla ludzi naturalne, wpisane w zwyczajne życie codzienne i za ich pośrednictwem przemycać wiedzę historyczną. Gdybyśmy działali przed dziesięcioma, czy piętnastoma laty, pewnie myślelibyśmy o tym, żeby wyprodukować Tamagochi z małym Mieszkiem I (śmiech).

Poważnie mówiąc, ad rem – zauważyliśmy, że  rynek gier planszowych niesamowicie powiększył się od czasów kultowej „Magii i Miecza”, zyskał na prestiżu. Gry planszowe to już nie dziecinada, to ambitna rozrywka dla ludzi z rozmaitych środowisk. Do planszówek zasiadają, zarówno młodzi, jak i starzy, uczniowie, osoby pracujące, single, małżeństwa, mężczyźni, kobiety, jednym słowem: wszyscy, do których skierowane są nasze działania. Procesy mające na celu popularyzację danego zagadnienia są najskuteczniejsze, gdy trafiają do wszystkich, dlatego właśnie postanowiliśmy spróbować dotrzeć do ludzi za pośrednictwem gry planszowej.

Czy planują Państwo może kolejne tego typu przedsięwzięcia?

Oczywiście, że tak. Fundacja dąży do popularyzacji historii. Cel ten jest nieostry, nieoznaczony. Nie można w pewnym momencie powiedzieć:” O! Już spopularyzowaliśmy wiedzę historyczną. Wykonaliśmy zadanie – kończymy.” Nasze działania są wielopłaszczyznowe, zależy nam na trwałym i urozmaiconym bodźcowaniu ludzi. Wiemy, że niektóre rzeczy trzeba powtarzać i tysiąc razy, żeby weszły do świadomości ogółu. Gra planszowa o historycznym podłożu jest trwałym nośnikiem informacji, który będzie mógł być wielokrotnie stosowanym przez odbiorców. Co więcej, ktoś, kto sięgnie po naszą grę planszową (jak sądzimy) zrobi to dobrowolnie, więc siłą rzeczy, będzie bardziej otwarty na treści w niej zawarte. Już na bazie naszych obserwacji „świeżych”, niezbyt zaznajomionych z historią graczy, zauważyliśmy, że wraz z rozwojem rozgrywki „Piastów”, przestali oni mówić na wszystkie jednostki „rycerze”, a zaczęli mówić „tarczownicy” i „pancerni”, przestali mówić na osady „chatka” albo „domek” a zaczęli używać nazw właściwych „gród”, „gród z podgrodziami” itp. To właśnie cel, który chcemy osiągnąć przy okazji dostarczenia świetnej rozrywki.

Forma gry planszowej jako środka służącego popularyzacji zdaje się być bardzo skuteczna, wdzięczna i atrakcyjna, dlatego z pewnością będziemy chcieli rozwijać się w tym kierunku.

Autorzy gry Krzysztof Ignaszak i Grzegorz Małecki są absolwentami Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To oni do Państwa się zgłosili z pomysłem gry na ten temat?

Krzystof Ignaszak i Grzegorz Małecki grali w planszówki i gry RPG chyba od zawsze. Są bardzo twórczymi i nietuzinkowymi osobowościami. Zwykle grając mieli uwagi co do poszczególnych systemów i niejednokrotnie używali zdań zaczynających się od: „ja bym to zrobił inaczej, mianowicie…”. Jako pasjonaci gier planszowych i osoby związane z historią zawodowo postanowili stworzyć grę odnoszącą się do historycznych realiów. Prace nad tworzeniem gry planszowej zaczęli od innego projektu (nie wolno mi zdradzić jakiego. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszyscy będą mogli go poznać podczas zachwycających rozgrywek). W pewnym momencie, jak grom z jasnego nieba uderzył ich pomysł: „Przecież nie ma gry o naszej kolebce! O początkach państwa polskiego” i tak wpadli na temat „Piastowie Narodziny Orła”. Wena jest wodą na młyn twórcy, dlatego też bardo sprawnie poszło im pisanie projektu. W międzyczasie okazało się, że Muzeum Historii Polski ogłosiło konkurs „Historiograf”, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczący właśnie projektu na historyczno – edukacyjną grę planszową. Autorzy wysłali projekt gry „Piastowie Narodziny Orła” do Muzeum Historii Polski i okazało się, ze zdobył on 2. nagrodę. Ten fakt zupełnie zmotywował autorów do pracy. Od tamtej chwili pracowali bez ustanku omawiając najdrobniejsze zasady i elementy gry, po to by móc wydać grę planszową przeznaczoną dla graczy, która przy okazji wprowadza ich w świetnie ujęte realia wczesnośredniowiecznych wojen międzyplemiennych, z których wykrystalizowało się państwo polskie.

Jak sami się domyślacie, temat jest dość kontrowersyjny i trudny. Nie każdy chciał podjąć się ryzykownego wydawnictwa złożonej, i kosztownej w produkcji gry. My uznaliśmy, że warto podjąć to ryzyko, bowiem „Piastowie Narodziny Orła” to twór, którego podświadomie szukaliśmy od zawsze. To alternatywna, atrakcyjna, dopracowana forma promocji historii umieszczona na popularnym nośniku jaką jest gra planszowa.

Co z gry możemy dowiedzieć się o historii  powstania Państwa Polskiego?

Z gry planszowej „Piastowie Narodziny Orła” można się, przede wszystkim zapoznać z realiami czasów wczesnego średniowieczna na ziemiach dzisiejszej Wielkopolski i Kujaw. Autorzy zadbali o to, by przy pomocy klimatycznych opisów zdarzeń z Kart Zdarzeń, właściwego dla epoki nazewnictwa poszczególnych elementów gry, wprowadzać graczy w świat Słowian wszelkimi drogami. Gracz zasiadając do rozgrywki, na każdym kroku poznaje charakterystyczne dla tamtych czasów zagadnienia. Między innymi, imiona najważniejszych słowiańskich bogów, główne święta słowiańskie, dziedziny wczesnośredniowiecznego rzemiosła, czy nazwy i charakterystykę poszczególnych formacji militarnych.

Na planszy zaznaczone są jedynie miejscowości, których istnienie we wczesnym średniowieczu zostało potwierdzone przez wykopaliska archeologiczne. Co więcej, istota niektórych z nich (np. Giecza), stanowiących stolice danego plemienia podkreślona jest poprzez nadanie im przez autorów szerokich możliwości rozbudowy. Zabieg ten jest uzasadniony faktycznym istnieniem w danym miejscu poważnego ośrodka grodowego. Miejscowości, takie, jak Gniezno, Ostrów Lednicki, czy Poznań mają dodatkowe cechy wynikające z istniejących tam we wczesnym średniowieczu miejsc kultu pogańskiego.

Osią fabularną gry jest dyskusja badaczy historii początków państwa polskiego dotycząca genezy dynastii Piastów. Nikt na pewno nie wie skąd wywodził się Mieszko I. Są wielorakie teorie snute przez badaczy, autorzy dopuścili 4 możliwe rozwiązania tej kwestii. Piastowie mogli wywodzić się z okolic Giecza. Mogli przywędrować z ziemi kaliskiej lub przybyć z nadgoplańskich puszcz. Ich geneza mogła się, także wywodzić od najeźdźców z północy – Wikingów, którzy penetrowali tereny dzisiejszej Wielkopolski. Gracze wcielają się w opisane plemiona i dążą do objęcia władzy absolutnej. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że członkowie zwycięskiego plemienia są założycielami dynastii Piastów.

Jednym słowem, informacji historycznych w grze planszowej „Piastowie Narodziny Orła” jest bezlik, jednakże są one tak dyskretnie i umiejętnie przedstawione, że budując tajemniczy klimat surowych czasów wczesnego średniowiecza, nie wpływają negatywnie na dynamikę, czy jakość rozgrywki.

Jak długo gra powstawała i ile trwały same testy, bo czas rozgrywki jak i instrukcja sugerują dość złożoną grę?

Gra powstawała ponad rok. Od pierwszego szkicu zasad nieustannie prowadzone były testy. Na podstawie spostrzeżeń i uwag z nich płynących reguły były, na bieżąco, aktualizowane, optymalizowane i możliwie upraszczane. Autorzy chcieli jednak zawrzeć, jak najwięcej, logicznych powiązań pomiędzy działaniami a ich skutkami. Gra porusza wiele dziedzin, takich jak: stosunki polityczne, konflikty militarne, czy zależności gospodarczo ekonomiczne. Każdy ruch ma swój skutek, np. książę, który chce zdobyć pieniądze, musi pobrać daninę, to jednak burzy mir wśród poddanych i wywołuje postawy negatywne, więc książę traci na autorytecie. Wszystkie ruchy powzięte przez graczy muszą być przemyślane i roztropne, bowiem jedno fałszywe zagranie może zburzyć z trudem kreowaną strategię długofalowego działania. Tak to już w życiu bywa… (śmiech)

Gra jest pomyślana w taki sposób, żeby wszystkie skutki, naturalną i logiczną drogą wynikały z przyczyn. Dlatego, pomimo wielu reguł i współczynników, o których trzeba pamiętać, gracz już podczas pierwszej partii może bez trudu opanować ergonomiczną mechanikę i w odruchowy, wręcz, sposób kontrolować statystyki prowadząc dynamiczną rozgrywkę.

Gdzie będzie okazja zagrać w Piastowie Narodziny Orła?

Egzemplarze pod recenzję i do wykorzystania na spotkaniach wysłaliśmy do klubów miłośników gier planszowych w największych miastach Polski- Poznaniu, Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach. Ponadto, będziemy się wystawiać na poznańskim konwencie miłośników fantastyki „Pyrkon”.

Kilka egzemplarzy zostało podarowanych na nagrody dla Świata Gier Planszowych w konkursie świątecznym. Chętni i pracowici mogą, przy odrobinie szczęścia otrzymać jeden egzemplarz za darmo.

Jesteśmy bardzo zainteresowani aktywną formą promocji naszej gry, dlatego zapraszamy też chętnych do kontaktu z nami. Może się zdarzyć, że do jakiegoś klubu gra nie dotarła, co wcale nie znaczy, że nie chcemy jest tam przekazać.

Czy w przyszłości można liczyć na kolejne wydania gry, może z nieco inną grafiką, bo obawiam się, że wielu osobom może ona nie przypaść do gustu?

To wszystko zależy od Was (śmiech). Jeśli gra zdobędzie popularność to, jak najbardziej, będziemy ją wznawiać. Duże zapotrzebowanie na produkt wpłynie na obniżenie ceny. Aktualna cena jest wypadkową stopnia komplikacji procesu produkcji oraz wielkości nakładu.

Co do grafiki, opinie są podzielone. Zdajemy sobie sprawę z nietypowej dla gier planszowych oprawy graficznej naszego produktu. Uznaliśmy, że dość już na sklepowych półkach pstrokatych dziecinnych malowideł zdobiących okładki gier planszowych każdej maści. Spróbowaliśmy nadać szatę graficzną odpowiadającą tematyce gry – surowym, burzliwym, chaotycznym i krwawym procesom tworzenia ośrodka państwowego przebiegającym w czasach wczesnego średniowiecza. Osoby, które spojrzą na grafikę w ten sposób, zwykle uznają, że jest to doprawdy trafiony i niewyrwany z kontekstu koncept.

Korzystając z okazji, chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację naszego wydawnictwa. Dziękuję za słowa krytyki i wsparcia. Dziękuję za noce poświęcone konsultacjom, naradom i korektom. Dziękuję za to, że pomogliście stworzyć produkt, który dostarczy wielu godzin wspaniałej rozrywki i przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat naszej historii. Bez Was to by się nigdy nie udało.

Zapraszam do odwiedzenia naszej strony www, na której znajdziecie więcej informacji na temat gry planszowej „Piastowie Narodziny Orła”.

3 komentarze

  1. Avatar

    W Bydgoszczy na X Saturday Night Boardgame
    10.12.2011 będzie można zagrać w Piastów…

    Gra będzie dostępna również darmowych testów w Centrum gier Pegaz.

    Instrukcję można pobrać ze strony wydawcy:

    http://www.rodem.pl/files/instrukcjajpeg.zip

  2. Avatar

    Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi recenzjami gry!

    Na stronie :

    http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=42&t=10466&p=201018#p201018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings