Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | W Roku Smoka – czyli, po co służącemu całe piętro pałacu?

W Roku Smoka – czyli, po co służącemu całe piętro pałacu?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Każdy z graczy wciela się w księcia, który w starożytnych Chinach około 1000 roku próbuje podnieść prestiż oraz zwiększyć dostatniość swojej prowincji. Dążąc do tego celu książęta polegają na wielorakich talentach swoich doradców, od uczonych poprzez mnichów, wojowników, aż po rzemieślników. Ci lojalni poddani często dołożą wszelkich starań, by ochronić swojego władcę przed konsekwencjami niepomyślnych wydarzeń, które co miesiąc prześladować będą ludność Chin. Tylko dalekowzroczne planowanie uratuje księcia i jego poddanych przed suszą, najazdem Mongołów czy innymi niebezpieczeństwami.

Obrazek z pudełka autorstwa M. Menzla

 

Jak obracają się tryby w chińskiej machinie – mechanika gry

Gra obejmuje okres 1 roku podzielonego na 12 miesięcy, z czego 2 pierwsze miesiące to sielanka, idylla i święty spokój, ale tylko pozornie, bo już wtedy trwa walka. Pozostałe 10 miesięcy to klęski większe lub mniejsze: susza, zaraza, trybut cesarski, najazd Mongołów czy festiwal Smoka (tak, tak, nawet tak radosne wydarzenie jak święto smoka jest wyzwaniem).

Żetony wydarzeń

 

Oczywiście sami nie dalibyśmy sobie rady, więc do dyspozycji mamy różnych pomocników. Część z nich w wersji młodszych (i głupszych, ale za to prężniejszych), którzy mniej pomagają, ale dalej posuwają nas na torze pierwszeństwa oraz starszych (i mądrzejszych, ale bardziej stetryczałych), którzy pomagają bardziej, lecz punktów pierwszeństwa dają niewiele.

Żetony pomocników

Dwóch młodszych pomocników wybieramy na początku gry (każdy z graczy inny ich układ, czyli nikt nie może wziąć dwóch takich samych jacy zostali już wzięci) a następnie, w każdej turze korzystając z posiadanych kart wybieramy po jednym pomocniku.

Pomocnicy muszą gdzieś mieszkać i gdzie mieszkają? No oczywiście w pałacach. Co więcej, każdy ma dla siebie całe piętro, a co! Są to przecież ludzie księcia, to im się należy.

Trzon gry to wykorzystanie akcji przedstawionych za pomocą 7 specjalnych kart. Może to być: zebranie podatku, zebranie ryżu, produkcja fajerwerków, rozbudowa pałaców, zakup małego lub dużego przywileju, parada wojskowa oraz badania naukowe. Wybierane przez nas akcje dzielnie wspierają nasi pomocnicy dający stosowne do posiadanych umiejętności bonusy np. poborca podatkowy pozwala wziąć o trzy monety (Juany) więcej z akcji zbierania podatku.

Karty akcji

Dla graczy, którzy przyzwyczajeni są do klasycznej kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara nastąpi delikatny szok. Ta-dam, tor pierwszeństwa! To on właśnie wyznacza, który z graczy jest pierwszy, który drugi itd. Ale pozycja znacznika na tym torze nie jest losowa, o nie, o pozycję trzeba zadbać wybierając pomocników o większej wartości lub wybierając akcję parady wojskowej. Mała podpowiedź dla ludzi, którzy nigdy nie korzystali z toru pierwszeństwa: warto zadbać o to, by być na nim pierwszym. Daje to największe pole manewru.

Losowość i inny brak wad

Ktoś kiedyś wpadł na taki pomysł, że jeżeli gra jest całkowicie pozbawiona losowości, to staje się powtarzalna, a przez to nudna. W grze W Roku Smoka mamy losowość, ale tylko w kolejności występowania wydarzeń (dla każdej gry kolejność jest dobierana losowo) oraz grupowania akcji (co jest losowane w każdej turze) i te dwa elementy losowe sprawiają, że praktycznie każda partia będzie inna. W pozostałych elementach gry losowości brak i nie można marudzić, że coś tam mi źle w kartach wyszło lub na kostce wynik nie taki. Tutaj jeśli coś ci źle poszło, to po prostu dokonałeś złych wyborów, a twoje złe wybory są dobrymi wyborami dla twoich przeciwników.

W grze nie występuje też wada kingmakingu. Nie ma takiej sytuacji, że jakiś gracz gra tak, że powoduje to zwycięstwo innego gracza. Możliwe są pojedyncze błędne działania, które pomogą przeciwnikowi, ale nie są one w stanie zepsuć ani wypaczyć gry.

Tajemnicza uroda orientu

Na koniec uwaga o graficznej stronie gry. W przecudnej urody pudełku z ilustracją Michaela Menzla otrzymujemy planszę o więcej niż ascetycznym wykonaniu. Nie ma na niej nic więcej ponad to co jest potrzebne: miejsce na odrzucone karty postaci, miejsce na żetony wydarzeń i postaci oraz tory pierwszeństwa i punktacji. Tak, tutaj nic gracza nie rozproszy, ale esteci będą pewnie narzekać. Żetony i karty postaci posiadają takie same estetyczne ilustracje, podobnie żetony wydarzeń. Monety wykonane są bardzo ładnie, podobnie znaczniki graczy w postaci smoków. Jedna mała uwaga dotyczy wykonania planszy: jest tak zrobiona, że nie da się jej dokładnie otworzyć, tak jakby została zbyt ciasno oklejona.

W trakcie pasjonującej rozgrywki

 

Podsumowanie

W Roku Smoka jest moją pierwszą grą Stefana Felda i pierwszą grą z tak precyzyjnie zazębiającymi się mechanizmami (jak widać jest ich trochę). Wszystko w tej grze współdziała idealnie. Gra jest bardzo intuicyjna i już po 2, 3 turach każdy łapie, o co chodzi. Co ciekawe, gra równie dobrze działa we 2 jak i w 5 osób.

Po tej grze jestem w stanie złożyć oświadczenie, że zagram w każdą inną grę Felda, niezależnie od tego, jaka będzie.

Na koniec moja skromna rekomendacja. Grajcie, kupcie i grajcie w „W Roku Smoka”, a jeżeli nie chcecie kupić, to grajcie u kolegi. Grajcie bo warto!

Autor: Stefan Feld

Wydawca: Ravesburger – Alea (wersja niemiecka) / Rio Grande Games (wersja angielska) / Filosofia (wersja francuska)

Rok wydania: 2007

Seria: Alea Big Box (pozycja nr 12)

Liczba graczy: 2 – 5

Czas rozgrywki: 75 min.

Zależność językowa: poza instrukcją brak jakichkolwiek elementów zależnych językowo

 Veridiana (5/5) – Jedna z pierwszych gier Felda, jaką poznałam. Wtedy, pamiętam, bawiły mnie jeszcze gry typu Dungeoneer, więc W Roku Smoka musiało chwilę odczekać, aż zmienię kierunek poszukiwań. W końcu nastawiłam kompas m.in. na świetnie dopracowane niemieckie euro i gra zyskała niesamowite uznanie w moich oczach, którym cieszy się do dzisiaj. I jeśli myślicie, że to Rosenberg nastawia grę przeciwko graczowi to spróbujcie przetrwać rok w feldowskich Chinach!

 yosz (2/5) – ta gra, a potem Macao tego samego autora uzmysłowiło mi czego nie lubię w grach. Nie lubię jak gra zmusza mnie do robienia pewnych rzeczy, zbierania z góry narzuconych  surowców, a jeżeli tego nie zrobię (albo inni gracze mnie tego pozbawią) będę za to karany w inny sposób niż przez przegraną. Pół biedy jeżeli tak jak w Agricoli jeden z członków rodziny mi zachoruje – to jest tylko jeden z wielu aspektów gry. Jeżeli natomiast przez większość partii muszę walczyć z tym co zrzuca na mnie mechanika gry, to poszukam sobie innego tytułu…  a może po prostu jestem za miękki na gry pana Felda.

Ogólna ocena (5/5):

Złożoność gry (3/5):

Oprawa wizualna (4/5):

Przydatne linki:

20 komentarzy

  1. Ink

    Podpisuję się pod oceną yosza.

  2. Avatar

    A ja przeciwnie – pod oceną recenzenta i Veridiany. :)
    Dla mnie jest to eurogra doskonała. Kojarzy mi się z drugą doskonałą eurogrą, jaką znam – Puerto Rico. W obu grach mechanika jest raczej dziełem geniusza niż zwykłego śmiertelnika. Te wszystkie zazębiające się mechanizmy, te doskonale wyważone proporcje… W roku smoka jest chyba jeszcze bardziej strategiczna, niż Puerto Rico (w sensie – mniej taktyczna). Cierpliwość i konsekwencja są nagradzane, natomiast nieodpowiedzialne próby szybkiego „wybicia się” zwykle kończą się ruiną. Dosłowną. :)
    Polecam. Niezbyt skomplikowana, ale bardzo wymagająca gra z charakterystycznym, orientalno-despotycznym klimatem. :)

  3. Avatar

    zdecydowanie moja ulubiona gra Felda- dobrze,że ktoś napisał receznje-do tej pory chyba tylko Pancho w którymś z czarno białych jeszcze numerów ŚGP pisał o tym tytule

  4. Avatar

    Ja nie mówię że gra jest zła – wręcz przeciwnie. Podziwiam Felda, że potrafi wymyślać nowe mechanizmy w praktycznie każdej ze swoich gier. Jego tytuły działają jak dobrze naoliwiony mechanizm. Tylko nie lubię jak gra się po mnie przeczołguje, połyka w całości, przeżuwa i wypluwa po godzinie czy dwóch ;) (dlatego m.in odstawiłem Le Havre na rzecz Ora et Labora)

    To po prostu nie moja filiżanka herbaty :)

  5. Avatar

    Podpisuję się pod oceną Veridiany

  6. stalker

    Heh, to prawda, że można po tej grze marudzić. Ja jej specjalnie nie lubię, ale jednak ma w sobie coś, że się chcę zagrać jeszcze raz… i jeszcze raz, aby się sprawdzić i zobaczyć, czy można wygrać tak lub inaczej. I chyba po prostu nie wszystkim się podoba, ale ponieważ nie jest zbyt nowa, nie będzie miał chyba nikt, kto jej jeszcze nie zna, problemu, aby zagrać „u kolegi” :)

  7. Avatar

    Hmmm, nie powiedzialbym, ze ta gra dziala rownie dobrze w 2 osoby, jak i w 5.

    Przy 5 osobach, tor inicjatywy dziala jak nalezy. Natomiast przy 2 graczach, mozna miec po prostu szczescie/pecha przy zestawianiu grup akcji.

    Rowniez, niektore taktyki sa nieosiagalne/slabsze w momencie gdy mamy tylko jednego starszego pomocnika z kazdego cechu. (Oslabia to troche karty jockerow.)

    W 2 osoby mozna, ale po co? Jest wiele gier, ktore lepiej sie do tego nadaja.

  8. Veridiana

    A ja baaaardzo lubię W Roku Smoka na dwie osoby. Feld ma tę niesamowitą smykałkę do robienia gier, które świetnie chodzą na 2 dziewoje (w moim przypadku). I jak zazwyczaj marudzę nad „wariantami” 2-osobowymi gier wieloosobowych, tak tutaj ani mi się śni marudzić :)

  9. Avatar

    Co tu dużo pisać, świetna i już klasyczna eurówka.

  10. gregvip

    Nie zgadzam się z Duch-em, nie jestem teraz w stanie sprawdzić ile rozgrywek WRS rozegrałem we 2 osoby (BGG leży niestety) ale w żadnym przypadku nie miałem jakoś zdecydowanie gorszej zabawy niż w pełnym zestawie. Oczywiście jak zwykle w takich wypadkach charakter rozgrywki trochę się zmienia lecz stanowczo jak dla mnie ta akurat gra skaluje się świetnie nawet do 2 osób.

  11. Jax

    Hihi, moim zdaniem yosz nie powinien w ogóle pracować i w ogole wystawiać się na jakikolwiek stres (jak np. nie daj Boże krytyka szefa) oraz na 'zmuszanie się do pewnych rzeczy’ w życiu.
    Jakby co mogę podpisać oświadczenie o kruchej psychice, delikatnym balansie emocjonalnym i nie radzeniu sobie z działaniem pod presją ;)

  12. Avatar

    Oj, Jax, trudno nie uznać, że Twój komentarz jest zwyczajnie prześmiewczy, ale na pewno nie merytorycznie wartościowy. Dlaczego? Bo odnosisz się do sfery gustu. Gra to gra i każdy lubi grać w to, co go kręci. To, że Yosz nie lubi być bity przez grę ma się nijak do tego, czy potrafi sobie radzić ze stresem i problemami w życiu.

  13. Jax

    @Geko
    Dziękuję za naprowadzenie na właściwą dorgę i wskazanie jakie komentarze mogą się pojawiać na tym blogu :D Liczę że każdego autora 'niewłaściwego’ komentarza będziesz sprowadzał na właściwą drogę :D Proponuję już zacząć – posuwając się wstecz do 10.000 komentarzy wstecz :D Może czas reaktywować Urząd Cenzury? Albo przynajmniej Urząd powołać Urząd Cenzury Językowej?
    Tak, ten post jest prześmiewczy. Bo czasem trzeba śmiać się z rzeczywistości i jej absurdów a czasem pośmiać się po prostu. I dowodzi, że nie zamierzam przejmować się 'sprowadzaniem na światłą ścieżkę’ przez kandydata do urzędu cenzorskiego :)

  14. Avatar

    Teraz to już zaczynam się o Ciebie martwić? Co Ty popalasz? ;-)

  15. Jax

    Popylam rowerem do pracy.

  16. Avatar

    Jax widać masz za mało stresów w pracy skoro przy stole z grą lubisz się stresować ;)

    Ja przy planszówce wolę odpocząć, pomóżdżyć i mieć wolność wyboru :P

  17. Avatar

    Grałem dwa razy i pomimo tego, że Felda lubię, tutaj było o wiele za sucho i zbyt nudno.
    Raczej polecam inne jego gry…

  18. Avatar

    Witamy nowego recenzenta!

    Podoba mi się Twój pomysł, aby zacząć od kompletnej minirecenzji: w kogo się wcielamy, jaki jest cel gry, zarys mechaniki i atmosfera rozgrywki. Pozwala to od razu ocenić grę.

    Z rzeczy małostkowych: efekt byłby chyba silniejszy, gdyby wstęp mocniej wydestylować, np. przyciąć w nim wyliczenia?

  19. Avatar

    jak dla mnie to gra genialna – nie za skomplikowane zasady (wiem z doświadczenia, że i nowicjusze dają radę), mnóstwo możliwości kombinowania, różnorodność poszczególnych partii. Niby brak bezpośredniej interakcji, a trzeba bardzo patrzeć na ruchy przeciwników…
    Jestem zwolennikiem teorii, że im więcej graczy tym rozgrywka jest lepsza (po prostu tor kolejności staje się kolejnym istotnym czynnikiem).

    #yosz – to chyba źle podchodzisz (albo paradoksalnie klimat w grze Felda zwiódł Cię na manowce). Bo to nie jest tak, że trzeba wykonywać jakieś oczywiste ruchy. Chodzi o to właśnie by wybrać jakich „teoretycznie oczywistych” ruchów nie wykonać i dzięki temu wyborowi wygrać. Gra nie karze, ani nie gra przeciwko graczom. Ona ustala dla wszystkich jednakowe zasady. W wielu eurograch decydujesz jak będziesz zdobywał punkty, w Roku Smoka decydujesz gdzie będziesz, a gdzie nie będziesz ich tracił, to jedyna różnica.
    No ni ta gra jest idealnie zbudowana :)

  20. Avatar

    Majstersztyk – gra o przepięknie zazębiającym się mechanizmie, który jak na niemieckie standardy to z tematem koresponduje w sposób szokująco trafny. 5/5

    @yosz – potwierdzę słowa Cezaresa, gra polega na tym, aby przetrwać lepiej od innych kryzysową sytuację, do tego cały czas z nimi konkurując, poświęcić pewne elementy zbędne oraz zminimalizować straty elementów przynoszących korzyści.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
wordpress_test_cookie

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings