Już za tydzień w dniach 29-30 września 2012 odbędzie się w Warszawie Festiwal Gier Planszowych i Towarzyskich KOCIOŁ 2012. Jest to druga edycja imprezy, którego organizatorami są: Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenie MARIASZ oraz Stowarzyszenie ROZWIŃ SIĘ. Współfinansującym jest m. st. Warszawa.
Po raz pierwszy w historii tego typu imprez został położony nacisk na ofertę przeznaczoną dla rodziców z dziećmi (dla dzieci od 3 roku życia), do tej pory ta grupa docelowa była traktowana podczas wszelkich imprez dot. gier planszowych marginalnie. Inicjatywa ta spotkała się z niezwykle entuzjastyczną reakcją odwiedzających Festiwal. Sponsorem tytularnym jest wydawnictwo Granna.
Miejsce: Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (cały budynek), ul. Nowowiejska 20
Czas: 29-30 września 2012 roku (sobota-niedziela)
godz. 10:00-20:00 w sobotę, godz. 10:00 – 18:00 w niedzielę
Specjalne atrakcje:
- Premiera gry „Rancho” wyd. GRANNA
- Premiery gier polskich wydawnictw
- turnieje i konkursy
- Obecność jednego z największych, światowych twórców gier dla dzieci, młodzieży i dorosłych Reinera Knizi (autor gier m. in. „Pędzące żółwie”, „Pan tu nie stał”, „Przez Pustynię”)
Dla kogo: impreza została podzielona na dwie części:
- część dla starszej młodzieży i dorosłych (Games ROOM w Starej Kotłowni Wydziału Inżynierii Środowiska na blisko 1000 osób oraz wypożyczalnia gier z kilkuset tytułami)
- część dla dzieci, młodszej młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. Na zeszłorocznej edycji Festiwalu pojawiło się ponad 2400 osób, z czego 550 poniżej 15 roku życia.
Dlaczego: od wielu lat gramy w gry planszowe szczególnie takie, które rozwijają wiedzę historyczną, pozwalając na podejmowanie decyzji w kooperacji, uczą negocjacji, rozwijają umiejętności matematyczne, logiczne i strategiczne myślenie, przewidywanie następstw itp. Pokazujemy, że granie oprócz świetnego, rodzinnego spędzania czasu, pozwala na rozwijanie współpracy w grupie, przestrzegania ustalonych zasad, naucza kooperacji, negocjacji, przegrywania itp.
Festiwal jest najważniejszym i największym świętem gracza planszowego w Polsce, zarówno dla małego odbiorcy jak i dla dorosłego. Festiwal zachęca do grania w gry towarzyskie i pokazuje alternatywną, np. w stosunku do spędzania wolnego czasu przed komputerem lub telewizorem, formę spędzania wolnego czasu.
Co jest planowane:
Parter, I piętro: strefa gier planszowych dla młodzieży i dorosłych:
- Największa w Polsce wypożyczalnia gier oraz największy Games Room dla wypożyczających w historii imprez poświęconych grom planszowym i towarzyskim.
- Kilkudziesięciu wolontariuszy zapewni tłumaczenie zasad gier, będzie pilnować porządku i udzielać informacji gościom Festiwalu.
- Stworzyliśmy dodatkowo wielki Games Room w Starej Kotłowni Wydziału Inżynierii Środowiska,
- Został także zaproszony Pan Reiner Knizia– jeden z największych, światowych twórców gier planszowych na świecie. Jest autorem kilkuset gier planszowych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Na II i III piętrze strefa gier dla młodszych dzieci:
- szafa gier do wypożyczenia dla dzieci (ponad 200 tytułów gier),
- sale tematyczne, turnieje, sala dla najmłodszych z wielkimi grami.
- ponad setka wolontariuszy obsługujących tylko dział gier dla najmłodszych
- prezentacje gier klasycznych oraz orientalnych (Szachy, Mah-jong, Go, etc.), spotkania z mistrzami klasy światowej grającymi w gry japońskie
Na IV, V, VI piętrach przekrój pozostałych wszystkich rodzajów gier towarzyskich oraz prezentacje dorobku i planów polskich twórców gier:
- dział polskich twórców gier planszowych, autorów m. in. gry „Kolejka” wydanej przez IPN, itp. – nasze środowisko skupia praktycznie wszystkie nazwiska tworzące gry planszowe w Polsce
- prezentacje wydawnictw gier planszowych i towarzyskich
- prezentacje gier karcianych: VETO! (gra karciana o tematyce szlacheckiej Rzeczypospolitej), najpopularniejsza na świecie gra karciana Magic the Gathering, i in.
- prezentacje gier bitewnych i figurkowych (świat Warhammer Fantasy Battle oraz Warhamer 40 000 oraz pozostałe tytuły gier figurkowych)
- prezentacje gier strategicznych i historycznych
- prezentacje gier typu RPG (Role Playing Game) oraz ich środowisk
Co ważne: w imprezie w strefie dla dzieci weźmie udział ponad 100 młodych wolontariuszy, specjalnie przeszkolonych, znających wiele zasad gier- to przede wszystkim uczniowie wielu warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz studenci, którzy wspierają nasze działania.
Zaangażowane zostały także największe środowiska graczy w Polsce skupione w najważniejszych klubach graczy planszowych, m. in. członkowie Klubu Gier AGRESOR, którzy będą stanowili największą liczbą wolontariuszy obsługujących strefę gier dla młodzieży i osób dorosłych.
Zdjęcia z zeszłorocznej imprezy można zobaczyć w naszej galerii: , co trochę przybliży klimat i zabawę na niej panującą.
Lada dzień pojawi się także dokładniejszy plan całego konwentu. Z przecieków możemy dodać, iż na 90% wykład Reinera Knizii odbędzie się w sobotę o 14.