Ruszaj na niezwykłą przygodę na lodowatym księżycu Jowisza!
The Artemis Project, planszowa odyseja stworzona przez kreatywne umysły Daryla Chowa i Daniela Rocchiego, zaprasza śmiałych odkrywców do zagłębienia się w niezbadane obszary strategicznej rozgrywki, kosmicznej losowości i wspólnej eksploracji. Weź udział w niezapomnianej ekspedycji pomiędzy gwiazdami i postaw stopę na odległej Europie!
Zobacz, jak rozpościera się przez Tobą plansza, ukazująca zamarznięty krajobraz pełen cudów i niewykorzystanego potencjału!
Każda z Twoich osobistych kości to wykwalifikowany kolonista, poruszający się po nieodkrytych obszarach. Umieszczaj kości na kilku unikatowych polach, oferujących różne korzyści i ekscytujące możliwości. Zbieraj minerały niezbędne do budowy. Pozyskuj cenną energię, by zwerbować nowych kolonistów i utrzymać tych obecnych w ciepłym schronieniu. Inwestuj w nowe struktury lub wysyłaj pracowników na korzystne ekspedycje. Na każdym kroku czekają Cię decyzje i wybory, a żaden z nich nie jest łatwy, gdyż na tej lodowatej ziemi zasoby są bardzo ograniczone.
Pamiętaj, że Twoje kości mogą przemarznąć! Dzięki sprytnej mechanice Ekspozycji na niektórych polach kostki o niższych wartościach mają pierwszeństwo. Rozmieść je mądrze, by uniknąć przesunięcia coraz dalej i dalej od zasobów i korzyści, których potrzebujesz! The Artemis Project spłatą ze sobą wyzwania związane z zarządzaniem zasobami, rozmieszczaniem pracowników i panowania nad niesfornymi kośćmi. Rozpoczynając każdy rozdział tej kosmicznej podróży, nawigujesz poprzez zakręty i zawiłości lodowatej powierzchni Europy. Strategiczne decyzje to Twoje gwiazdy przewodnie, prowadzące Cię do zbierania zasobów i wznoszenia budynków, kluczowych dla rozwijającej się kolonii.
Rzuty kostką wprowadzają tu element losowości, kształtujący dynamiczną i momentami trudną do przewidzenia narrację, która idealnie odzwierciedla niepewności i zagrożenia kosmicznej eksploracji. W tym kosmicznym balecie kluczowe będzie utrzymanie delikatnej równowagi między krótkoterminowymi zyskami a długofalowymi planami. Elastyczność to Twój klucz do sukcesu i umiejętność absolutnie niezbędna w starciu z nieprzewidywalną naturą obcej planety. Tutaj, na powierzchni Europy – a czasem pod nią – nic nie jest pewne. Niskie wartości na kościach mogą być bardziej przydatne, niż seria szóstek, licytowanie wysoko nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, a zajmowanie drugiego miejsca na niektórych polach może przynieść zaskakujące korzyści. Zawsze znajdziesz tu możliwości do zbadania i kości przeciwników, które warto narazić na Ekspozycję. Zachowaj zimną krew, a być może uda Ci się zwyciężyć.
Każda runda to kolejny rozdział Twoja międzygwiezdnej przygody, nowy etap w opowieści o eksploracji, strategii i nieprzewidzianych zwrotach akcji. Na koniec rundy, gdy gracze skończą rozmieszczać swoje kości, wszystkie pola akcji rozpatrywane są w określonej kolejności, włącznie z aktualnym wydarzeniem, przypisanym do konkretnej akcji. Najpierw – rozstrzygnięcie efektów ekspedycji i podział ewentualnych łupów pomiędzy tych, którzy zalicytowali wystarczająco wysoko, by zasłużyć na miejsce przy ekspedycyjnym stole. Następnie zbieranie energii i minerałów, które możesz zainwestować w budowę struktur, rekrutację inżynierów, Marines i innych kolonistów. Ostatni etap to zarządzanie Twoją bazą – ogrzewanie koszarów i roszady kolonistów na ich stanowiskach.
Jak w każdej wielkiej przygodzie, opanowanie tajemnic Europy wymaga czasu. Instrukcja i pomoce gracza stają się Twoimi instrumentami nawigacyjnymi, prowadzącymi Cię przez zawiłości gry. Odkrywanie nowych strategii ujawni przed Tobą prawdziwą istotę tej kosmicznej ekspedycji. The Artemis Project zaprasza Cię do zapisania swojej legendy w annałach Kosmosu!
Dzięki obszernej talii ekspedycji, zmiennej dostępności zasobów losowym wydarzeniom kształtującym przebieg każdej rundy i asymetrycznymi budynkami, każda rozgrywka ukazuje graczom nowe możliwości zapewniając, że żadne dwie przygody nie będą identyczne. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym eksploratorem kosmosu czy kosmicznym debiutantem, Twoja opowieść będzie rezonować w bezmiarze kosmicznego świata gier.
The Artemis Project oferuje interesujące decyzje i możliwości na każdym etapie – od pierwszego do ostatniego ruchu zaskakując Cię rezultatami Twoich posunięć. Początkowy element losowości – pierwszy i jedyny rzut kośćmi, dokonywany przed każdą rundą – rzadko będzie frustrujący. Wkrótce zaczniesz go traktować jedynie jako sposób na wydobycie Twojej kreatywności i opracowanie nowych strategii i taktyk. A jeśli koniec końców potrzebować będziesz nieco więcej elastyczności w planowaniu, masz Skrzynki Narzędziowe: zasób pozwalający manipulować wartościami kostek.
Jak każda gra, tak i The Artemis Project byłaby niczym bez fizycznych komponentów – a te są po prostu świetne. Kostki i karty są pierwszej jakości, a metalowe żetony ekspedycji (zaznaczam tu, że recenzuję wersję kickstarterozą z komponentami deluxe) są naprawdę ciężkie i wyglądają niesamowicie. Gra oferuje dwie opcje przechowywania i losowania kolonistów: materiałowy woreczek i masywny statek kosmiczny ze specjalnym lukiem do ładowania i rozładowywania jego pasażerów.
Z drugiej strony, plansza wydaje się za mała. Rozumiem, że małe pudełko ma swoje zalety, ale w przypadku The Artemis Project wiele komponentów musimy eksponować poza planszą – i te nie są w ogóle uporządkowane. Karty ekspedycji i talia zdarzeń leżą sobie po prostu obok planszy, a wszystkie cztery rodzaje żetonów potrzebują swoich własnych stosów. Rynek kafli budynków również jest umieszczony poza główną planszą, a dwa wysokie stosy przyszłych budynków czekają w pobliżu. Ciekawą rzeczą w grze jest znacznik akcji – plastikowy gadżet, który podróżuje wokół planszy na koniec każdej rundy, sygnalizując aktualnie rozpatrywaną akcję, choć on sprawdziłby się również przy większej planszy. Gdyby ta była tylko 1,5x większa, mogłaby pomieścić wszystkie te komponenty, dając poczucie porządku, przyspieszając i ułatwiając obsługę gry, przy okazji pozwalając jeszcze lepiej wybrzmieć fantastycznej ilustracji stanowiącej tło gry. To byłaby ogromna różnica w ogólnych wrażeniach z gry. W pudełku brakuje zresztą jakiegokolwiek insertu, przez co kafle budynków latają po nim jak rzucane kosmicznym wichrem, o ile nie spakujesz ich na tyle precyzyjnie, by je unieruchomić innymi komponentami.
W grze mamy kilka okazji do negatywnej interakcji, powodujących napięcia, które nie wszystkim graczom będą odpowiadać – bycie wypchniętym z miejsca, którego desperacko potrzebujesz czy utrata cennych surowców, gdy ktoś wcina się przed Ciebie w kolejce. Ale w końcu funkcjonujemy tu w nieprzyjaznym środowisku, nie wszystko powinno być więc łatwo dostępne dla każdego z graczy. Jest tu też lekki kingmaking, gdzie to ostatni gracze w rundzie mają decydujące ruchy, mogąc wypchnąć innych graczy, przelicytować ich ofertę lub zająć ich miejsce. Osobiście to lubię i uważam, że dodaje grze pikanterii, ale wiem też, że inni gracze mogą nie przepadać za takimi mechanikami.
Wszystko to jednak nie zmienia faktu, że w The Artemis Project wiele jest do lubienia – od sprytnego wykorzystywania kości i manipulacji nimi, po dużą regrywalność dzięki talii zdarzeń i dwóm ogromnym stosom budynków, które różnicują kolejne rozgrywki. Obca sceneria, nagrody pocieszenia przyznawane, gdy gracz zostaje na zimnie i mechanizm Ekspozycji wydobywają temat gry w świeży i angażujący sposób, dodając naszym działaniom unikatowego wymiaru strategicznego. W grze panuje ciągłe, inspirujące do działania napięcie i niepewność co do rezultatów naszych akcji, a koc możliwości często wydaje się zbyt krótki. Nasze ruchy mają konkretną, odczuwalną wagę, czas ucieka, pula dostępnych pracowników stale maleje, a przeciwnicy nie ustają w swoich staraniach o zwycięstwo.
The Artemis Project to kosmiczna latarnia morska na wielkim, międzygwiezdnym morzu gier przygodowych. Zaprasza Cię do odkrycia tajemnic Europy, do nawigacji po obcej planecie i zapisania swojej legendy w planszowych kronikach.
Przygotuj więc swoją załogę, rzuć kośćmi i ruszaj na niezapomnianą ekspedycję przez mroźne rubieże.
Kosmos czeka, a przygoda życia właśnie się zaczyna.
Zalety:
+ niecodzienny i dobrze zrealizowany temat
+ ciekawe wykorzystanie kości
+ trzymająca w napięciu mechanika Ekspozycji
+ komponenty wysokiej jakości i klimatyczne ilustracje
Wady:
– wszechobecna negatywna interakcja może być wadą dla wielu graczy
– losowość może w niektórych rozgrywkach prowadzić do mało interesujących rund i nieoptymalnych ruchów
– brak insertu
Złożoność gry
(5.5/10):
Oprawa wizualna
(7.5/10):
Ogólna ocena
(7.5/10):
Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.