Mini Park to szybka gra kafelkowa autorstwa Hsu Wun Hao, wydana przez Soso Games, przeznaczona dla 2-5 graczy. Jak szybka? Szybka bo na około 20 minut i to z tłumaczeniem zasad. Średnio tyle samo czasu zajmuje mi wypicie filiżanki pysznej kawy w oczekiwaniu na kolejną partię.
Szybkie i proste
Gracze na zmianę budują park o powierzchni 30 kafelków, starając się zdobyć jak najwięcej punktów od patronów parku, w tym: bezpańskiego pomarańczowego kota, który czerpie radość z krzewów i ludzi, dziecka bez nadzoru z manią na punkcie potencjalnie groźnych sprzętów na placu zabaw, samotnego rowerzysty na zawsze skazanego na to, by nigdy nie opuścić parku na rowerze, złotej rybki wielkości człowieka czającej się w toni oczka wodnego, mrocznego mężczyzny w czerni, który ma być odbiorcą żartów grupy graczy, oraz samotnego ptaka na drzewie.
Rozmyty system gry
W grze Mini Park w trakcie swojej tury gracz ma dwie możliwości: wybrać bohatera lub umieścić płytkę parku. Zdecydowałeś się umieścić kafelek parku. Gratulacje! Wybierz jeden z dwóch odkrytych żetonów lub wylosuj żeton spośród zakrytych. Umieść kafelek i otrzymaj punkt za każdy kafelek, którego dotknie ostatnio umieszczony kafelek. (jest po sześć kafelków każdego rodzaju: 6 stawów, 6 drzew, 6 placów zabaw, 6 krzewów, 6 mężczyzny na ławkach).
Gra trwa do chwili rozłożenia wszystkich płytek parku. Następnie przechodzi się do punktacji końcowej, a gracz z największą liczbą punktów może cieszyć się z wygranej przez krótki czas.
Wnioski się nasuwają
Podoba mi się i wierzę, że z czasem będzie podobać mi się jeszcze bardziej. Większość gier polegających na układaniu kafelków szybko przeradza się w gry polegające na zdobywaniu punktów w trakcie wielu rozgrywek. Niewielka i uproszczona liczba kafelków pozwala graczom dość szybko opanować grę, w wyniku czego niegdyś lekkie wybory zyskują trochę jakże potrzebnego mięsa. Gra stanie się bardziej satysfakcjonująca po wielokrotnym zagraniu i zaznajomieniu się z kafelkami. Uważam jednak, że to, co naprawdę wyróżnia tę grę, to wyjątkowa punktacja. Każda z 6 figur będzie obecna w grze, ale będziesz mógł zdobyć tylko jedną (lub dwie, jeśli grasz w 2-3 osoby).
Tworzy to miłe, lekkie napięcie między zagraniem płytki parku, aby odmówić punktów komuś innemu, a uzyskaniem dodatkowych punktów od „figury”. Chcesz zwiększyć liczbę swoich punktów, ale nie chcesz przegapić zdobycia odpowiedniej postaci we właściwym czasie. Fakt, że każda postać zdobywa unikalne punkty, angażuje każdego gracza w każdą turę. Szczególnie fajne jest to, że za każdą wybraną postać otrzymujesz połowę punktów od innej postaci. (Jeśli gra toczy się dla 4+ graczy, warto upewnić się, że otrzymujemy ½ punktów od postaci w grze. Jeśli otrzymasz ½ punktów od postaci, która nie została wybrana, może to być dość brutalne). Gra najlepiej sprawdza się w gronie 3 graczy.
Wszędzie kafelki
Nie jest to moja ulubiona gra w układanie kafelków, ale jest to na chwilę obecną mój ulubiony filer. Jeśli szukacie bardziej mięsistego filera, ta gra może nie być dla Was. Istnieją bowiem cięższe fillery. Jednak nie każda gra musi być ciężka, aby zasłużyć na miejsce w mojej kolekcji. Mini Park to lekki, mały filler, który jest miłą odmianą od Carcassonne. Trwająca 20 minut gra w żaden sposób się nie dłuży. Żetony punktów stają się niewystarczające, gdy przychodzi czas na ostateczną punktację; trzeba będzie liczyć w głowie lub na telefonie. Nie uwielbiam tej gry, ale lubię ją i myślę, że w miarę upływu czasu będę ją lubił bardziej. Są jednak gracze, którzy naprawdę lubią gry polegające na układaniu kafelków i budowaniu czegoś z tych kafelków. Ta gra jest właśnie dla nich. Pod koniec gry Park jest dość malowniczy.
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 15-25 minut (z tłumaczeniem zasad)
Zalecany wiek: 8+
Zalety:
+ szybka
+ prosta
+ dobry przedstawiciel gier kafelkowych
+ idealna jako filler
+ dylematy wyboru akcji
+ niewielki pudełko
Minusy:
– raczej tylko jako filler
– głównie dla fanów gier kafelkowych
Dziękujemy firmie Soso Games za przekazanie gry do recenzji.
Złożoność gry
(3/10):
Oprawa wizualna
(6/10):
Ogólna ocena
(6/10):
Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.