Kooperacja? Nie, dziękuję. W przeszłości skrzętnie unikałam gier z tej kategorii. Los chciał, że zagrałam jednak w jedną, potem w kolejną… Szybko przekonałam się, że łączenie sił ze współgraczami może być równie przyjemne, jak próba ich pokonania. Przyjęcie tego faktu do wiadomości sprawiło, że otworzył się przede mną nowy, nieznany mi świat kooperacyjnych gier planszowych. Ważne miejsce zajmuje w nim seria Marvel United wydawana przez Portal Games. Premiera trzeciej już jej odsłony to doskonały pretekst, aby się z nią bliżej zaznajomić. Sprawdźmy więc, co ma nam do zaoferowania Marvel United: Spider-Geddon.
– “Uwielbiam Spider-Mena!”
– “Którego? Petera Parkera? Milesa Moralesa? Peni Parker? A może Ghost-Spider?”
– “Eeee? Ale jak to…”
Spider tu, Spider tam…
Zakładam, że nikomu, kto sięga po grę Marvel United: Spider-Geddon nie trzeba tłumaczyć, że Człowiek-Pająk niejedno ma imię :) W nowej odsłonie kooperacyjnej gry planszowej wydawnictwa Portal Games możemy wcielić się w jedną z wielu jego wersji, pochodzących oczywiście z potężnego multiversum Marvela. Kierując poczynaniami jednego z sześciu (w porywach do ośmiu) Bohaterów w rozgrywce solo lub w 2-4-osobowym zespole staniemy naprzeciw jednego z czterech Łotrów. Gra Marvel United: Spider-Geddon posiada również tryb Arcyłotra, w którym to jeden z graczy kontroluje złola, a co za tym idzie, rozgrywka może toczyć się nawet w 5 osób.
Welcome to the Spider-versum!
Zanim przejdziemy do zasad nowego Marvel United, dwa słowa o elementach gry. W pudełku znajdziemy planszetki, talie kart i figurki przypisane do każdego z protagonistów i antagonistów. Komponenty te rewelacyjnie się prezentują. Jestem zachwycona komiksowymi, bardzo kolorowymi grafikami, ale nie zaskoczę pewnie nikogo stwierdzeniem, że to figurki robią na mnie największe wrażenie. Bardzo ładne, starannie wykonane, szczegółowe miniaturki Bohaterów chce się nie tylko przesuwać po planszetkach, ale też podnosić i podziwiać. Oprócz tego w pudełku gry mamy jeszcze dużo różnego rodzaju dobrej jakości znaczników, planszetki lokacji i planu misji, sporo rozmaitych kart. Warta wspomnienia jest też instrukcja. Zasady gry wytłumaczone są w niej jasno i czytelnie, a żeby było jeszcze bardziej przejrzyście, obok wielu z nich umieszczono ilustrowane przykłady.
Na kłopoty? Spider-Men!
Marvel United: Spider-Geddon to planszówka o dość łatwych zasadach. W jej podstawowym wariancie każdy gracz wciela się w wybranego Bohatera, łącząc siły z innymi, aby pokonać Łotra. Drogi do zwycięstwa są dwie – pozbawienie złola żetonów zdrowia lub zrealizowanie Heroicznego Celu z jego planszetki. Przegrać starcie można natomiast na trzy sposoby. Bohaterowie poniosą porażkę, jeśli Łotr spełni warunki spisku, będzie miał dobrać kartę planu, a jego talia będzie pusta lub któryś z graczy podczas swojej tury nie będzie miał już żadnych kart na ręce ani w talii.
Mając w pamięci te warunki, podczas rozgrywki gracze przemieszczają się między sześcioma lokacjami. W każdej z nich zadają i przyjmują ciosy od wrogów, niwelują zagrożenia i podejmują heroiczne akcje ratowania cywili. Wszystko to powinno prowadzić ich do zakończenia misji. Po wykonaniu pierwszej Łotr zagęszcza ruchy i działa częściej niż wcześniej. Kiedy uda im się spełnić wymogi drugiej, mogą przestać tracić czas na gaszenie małych pożarów i zabrać się za jego pokonywanie. Reguły nie zmieniły się w porównaniu np. do poprzedniej gry z tej serii, dlatego też, zamiast powtarzać ich opis (vide Marvel United: X-Men – część druga, poprawiona?), przejdę do mojej opinii na temat trzeciej odsłony popularnej kooperacyjnej gry planszowej od Portal Games.
W świecie Spide-Mena nie można się nudzić
Marvel United: Spider-Geddon to lekka, wciągająca familijna gra planszowa. Z racji tematu jest ona skierowana przede wszystkim do fanów filmowego uniwersum superbohaterów, ale brak znajomości wszystkich wcieleń Spider-Mena w żaden sposób nie przeszkadza w prowadzeniu efektywnej, a nawet bardzo przyjemnej rozgrywki.
Choć zasady gry są dość proste, to dzięki kilku elementom nie są one jednak nużące. Duży wpływ na to ma fakt, że decyzje podejmowane przez jednego gracza, mają realny wpływ na to, jakie akcje może wykonać kolejna osoba. Ta bowiem korzysta zarówno z symboli znajdujących się na jej karcie, jak i tych, które widnieją na poprzednio wyłożonej karcie Bohatera.
Silk, Pani Parker, a może Scarlet Spider?
Na niebanalność, ale i niepowtarzalność rozgrywki w Marvel United: Spider-Geddon spory wpływ ma również asymetryczność Bohaterów i Łotrów. Fakt, że każda z grywalnych postaci posiada inne umiejętności oraz indywidualną talię sprawia, że każdy pojedynek superbohaterów z wrogami wygląda inaczej. Warto wspomnieć też, że w grze mamy dostępnych 10 postaci zaczerpniętych z uniwersum Marvela. Ośmioma z nich możemy walczyć po “jasnej stronie mocy”, a czterema siać zamęt. Zastanawiacie się może jakim cudem 8+4=10? Po pierwsze w świecie Marvela wszystko jest możliwe… Po drugie dwie postaci mogą podczas rozgrywki przyjmować obie role :)
Żeby życie miało smaczek… raz bohater raz łajdaczek :P
Nie macie ochoty walczyć ramię w ramię z innymi Bohaterami? Wyruszcie na pojedynek solo lub wcielcie się w Łotra i spróbujcie ich pokonać! Marvel United: Spider-Geddon oferuje aż trzy tryby rozgrywki. W planszówkę tę można grać solo, można razem z innymi Spider-Menami, ale można i w trybie jeden na wszystkich, wszyscy na jednego. Niezależnie od tego, który z nich wybierzecie, będziecie mieli okazję wcielić się w ciekawą postać o niebanalnych umiejętnościach.
Uniwersum Marvel United
Choć Marvel United: Spider-Geddon to niezależna gra planszowa, jest ona w pełni kompatybilna z innymi tytułami z tej serii. Oznacza to, że do walki np. ze Spotem lub Morlunem możecie zaprosić jeszcze inne wersje Spider-Mena, które pojawiły się już w dodatku Marvel United: Enter the Spider-Verse. Korzystając z poprzednich podstawek i rozszerzeń, można połączyć siły także m.in. z Hulkiem, Czarną Panterą, Wolverinem, Profesorem X stając oko w oko z wieloma, różnorodnymi Łotrami. Krótko mówiąc? Fani Marvela będą zadowoleni :)
Grę Marvel United: Spider-Geddon kupisz w sklepie
Dziękujemy firmie Portal za przekazanie gry do recenzji.
Złożoność gry
(4/10):
Oprawa wizualna
(9/10):
Ogólna ocena
(8/10):
Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.