Lubicie zagadki? Podobały Wam się Ptaki, Hotel i Cuksy? Wydawnictwo Muduko nie zwalnia tempa i miłośnikom łamigłówek dostarcza kolejną część z serii 60 zagadek. Sprawdźmy, jak na tle wspomnianych tytułów, prezentuje się Dżungla.
Jeśli mieliście do czynienia z którąkolwiek z wymienionych przeze mnie gier, wiecie już pewnie, czego oczekiwać. W malutkim pudełku kryje się talia kart z tytułowymi 60 zagadkami i 6 teksturowych figurek do samodzielnego złożenia. Mieszkańcy dżungli są uroczy, a karty czytelne. Wszystkie elementy są doskonałej jakości, choć denerwowały mnie nieco wypadające podstawki węża i tukana. Żeby nie rozlatywały mi się figurki – skleiłam je. Pudełko, mimo niewielkich gabarytów mieści wszystkie komponenty. Jest ono zresztą jak zwykle w przypadku zagadek z tej rodziny nie tylko opakowaniem, ale także elementem gry.



Welcome to the jungle
W Dżungli jak wiadomo mieszka sporo różnych zwierząt. Mamy tu tygrysa, słonia, małpę, węża, tukana i żabę. Każde z nich zajmuje inne terytorium. Jakie? To właśnie będziemy musieli ustalić podczas rozgrywki. Pomogą nam w tym wskazówki, umieszczone na karcie. Na początku naszej wędrówki przez dzikie tereny skupimy się na dwóch zwierzaczkach. Z czasem ich liczba wzrośnie, aż ostatecznie będziemy musieli pomieścić w Dżungli aż sześciu jej mieszkańców. Domyślacie się więc, że poziom zadań, przed którymi stajemy, rośnie z każdą kolejną zagadką. Jak trudne one są i kto w takim razie będzie czerpać przyjemność z wyprawy do Dżungli? Już odpowiadam!
Wrażenia
Serię gier 60 zagadek polubiłam od pierwszego wejrzenia. Każda z gier, która do niej należy, sprawiła mi sporo frajdy, choć większość tytułów, nie stanowiła dla mnie zbyt dużego wyzwania. W Dżunglę, podobnie jak w poprzednie części serii, gra się najlepiej solo, choć można do zabawy zaprosić też dziecko, z którym wspólnie będzie można szukać terytorium dla poszczególnych gatunków. Zagadki rozwiązuje się bardzo szybko. Rozgrywkę można przerwać w każdym momencie i wrócić do niej później. Wystarczy tylko zapamiętać numer ostatniej rozwiązanej łamigłówki.
Dzikie rozkminy
Dżungla nie zaskoczyła mnie jakością wykonania, ani zasadami, ale udało jej się wzbudzić moje zdumienie ze względu na poziom trudności zagadek. Pierwsze z nich są oczywiście banalnie proste. Nieco trudniej robi się około drugiej dziesiątki, ale odnalezienie rozwiązania nadal nie jest bardzo trudne. Jeśli jednak dotrzecie do czwartej dziesiątki, powinniście przygotować się na solidniejszą rozkminę. Ostatnie zagadki to łamigłówki, nad którymi naprawdę trzeba się nagłowić, zwłaszcza jak pojawia się w nich wielokrotnie negacja. W tym miejscu opiszę krótko, jakie to podpowiedzi znajdują się na kartach.



Wskazówki – bez nich, ani rusz
W Dżungli mamy do czynienia z kilkoma rodzajami podpowiedzi. Może to być informacja o tym, na którym dokładnie polu znajduje się dany zwierzak. Wskazówka może określać też rejon, gdzie powinien on się pojawiać lub zdradzać informację dotyczącą położenia zwierzaków względem siebie – czy sąsiadują bokami lub po skosie? Może jeden gatunek woli terytorium powyżej drugiego, albo na lewo? Każda z wymienionych informacji może być też zanegowana, co także stanowi dla nas podpowiedź. Połączenie wszystkich kropek pod koniec talii zagadek to zadanie się tęgich głów. Oczywiście doświadczeni łamacze kodów z pewnością poradzą sobie z tym wyzwaniem, choć nawet im powinno to chwilę zająć.
Jeszcze więcej zagadek
Jak zwykle, oprócz tytułowych 60 zagadek, na graczy, którzy sięgną po zestaw łamigłówek Muduko czekają także dodatkowe łamigłówki. 50 kolejnych poziomów można rozegrać po zeskanowaniu kodu QR, który znajduje się w instrukcji gry.
Czy warto?
Dżungla to gra, która powstała z myślą o miłośnikach łamigłówek i jako taka pozycja sprawdza się znakomicie. Jest to najtrudniejsza z gier z serii, która jeśli lubicie poprzednie jej części, zdecydowanie Was nie zawiedzie.
Złożoność gry
(2/10):
Oprawa wizualna
(8/10):
Ogólna ocena
(8/10):
Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.