Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry dla graczy | Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) – Cześć, nazywam się Monika i jestem uzależniona…

Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) – Cześć, nazywam się Monika i jestem uzależniona… [Współpraca reklamowa z Czech Games Edition] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

CivilizationNiniejsza recenzja podzielona jest na dwie części. Bardzo niesymetryczne części. Pierwsza jest skierowana do graczy znających już dzieło Vlaady Chvatila z poprzednich edycji. Druga, do graczy nowych, zainteresowanych rozpoczęciem przygody z popularnym „TTA”. Obu grupom, po 20 rozegranych partiach, mogę powiedzieć na wstępie jedno – gra jest (wciąż) genialna. Ni mniej, ni więcej, tylko genialna. Jeśli mogliśmy mieć wątpliwości, czy dzieło doskonałe da się jeszcze udoskonalić, to teraz te wątpliwości prysnęły jak bańki mydlane. I ujawniły niedociągnięcia pewnych starych rozwiązań. Ale człowiek nie widzi, że przebywa w cieniu, dopóki nie wkroczy do światła…

Jeśli graliście w poprzednie edycje i baliście uproszczeń, to bez obaw – żadnych uproszczeń wpływających na jakość rozgrywki nie ma! Vlaada nie poszedł na żaden kompromis co do bogactwa mechaniki, uprościł jedynie małe kwestie czysto techniczne. O wszystkich zmianach, tych technicznych, mechanicznych i dotyczących pojedynczych kart, możecie przeczytać obszerny artykuł TUTAJ. W tym zaś tekście przeczytacie o wrażeniach i spostrzeżeniach odnośnie strategii.

Jeśli graliście zazwyczaj militarnie…

nie dbając o przyrost kultury, bo i tak zamierzaliście w ostatnich rundach pojechać przeciwnika – możecie nie zrealizować swojego planu. W nowej edycji militaria zostały podrasowane od strony obrony. Ale nie ma się co dziwić, przecież w instrukcji zawsze wyraźnie stało, że Cywilizacja to nie jest gra  o wojnie! Owszem, wojskowość nadal jest ważna. Pozostały przecież wydarzenia premiujące cywilizacje silne i karcące słabe. Pozostały agresje i wojny, ale przed tymi pierwszymi można się teraz bronić bardziej elastycznie, a nie tylko kartami obrony i samobójczymi atakami kamikaze w szyszakach;  a przed tymi drugimi także chroni nas zasada braku poświęcania jednostek (pamiętacie te wojny w ostatniej rundzie, które rzutem na taśmę przechylały szalę zwycięstwa?), osłabiony Napoleon oraz możliwość kopiowania cudzych taktyk (jest teraz w czym wybierać, a nie tylko czekać na szczęśliwy dociąg kart).

Jeśli graliście zazwyczaj militarnie…

nie dbając o przyrost kultury, to teraz musicie zacząć dbać. Kulturowa odstawka od samego początku może spowodować, że nie zdążycie dogonić uciekającej panny młodej. W końcu to gra o kulturze – tak, czy nie? Mnie to pasuje. Ileż to razy modliłam się, aby grający militarnie kolega nie zabrał mi na sam koniec wszystkich z mozołem uciułanych lir w wojence, którą skrupulatnie przygotowywał. Teraz, aby obrócić cywilizację przeciwnika w perzynę trzeba się naprawdę dobrze przygotować. Ale z drugiej strony, same wojny bardziej się opłacają, więc nawet lekka utrzymana przewaga skutkuje pozytywnym „łubudu”. Może to paradoks, ale za starej edycji prawie nie wywoływałam wojen, a teraz – gdy niby militaria straciły na znaczeniu – wywołuję je chętniej. Po prostu nie kusi rzucanie w straceńczy bój całej armii, bo poświęcania, jak wiecie, już nie ma, więc ani się z wojną specjalnie nie czeka, ani się jej nie unika. Wot, kilka punktów można zyskać, a armia jaka była, taka będzie.

W nowej edycji naprawdę czuję potrzebę równomiernego rozwoju we wszystkich dziedzinach.

Zaniedbując którąkolwiek, ryzykuję w ostatecznym rozrachunku brak czasu do nadgonienia. To, co po tych dwudziestu rozgrywkach rzuciło mi się w oczy, to … wciąż mocna (mocniejsza?) pozycja Michała Anioła. W momencie, gdy blitzkrieg został ograniczony, granie Michasiem od wczesnej I epoki i to z nadbudowanym zapleczem buziek jest naprawdę mocne. Zresztą, istnieją trzy mocne strategie kulturowe, oprócz tej na Anioła, jest jeszcze strategia na Szekspira oraz na Tadż Mahal + Wieżę Eiffla. Jeśli kluczowe karty wyjdą wcześnie, można nabić sobie mnóstwo punktów. Oczywiście przeciwnicy nie mogą zaniedbać przeszkadzania. Najłatwiej o to w kwestii cudów, należy podebrać je i tyle, bo dla każdego będą cenne, niezależnie od obranych nurtów. Gorzej z liderami. O ile gra pod Michała Anioła w dawnej wersji kończyła się często pojechaniem militarnym lub niewydolnością na innym polu, to obecnie gracz dobrze przygotowany do niego lub Szekspira skokowo może zwiększyć swój przyrost kultury nie obawiając się aż tak bardzo o Świętą wojnę, której już nie ma lub o serię Zbrojnych interwencji. Rzecz jasna, jeśli totalnie zaniedba wszystko inne, to i mu duet Anioła z Szekspirem nie pomoże. Zawsze też można po prostu podebrać Michała, albo Williama, ale jeśli nie mamy buziek (w przypadku pierwszego), albo teatrów i bibliotek (w przypadku drugiego), to zagranie z cyklu „wezmę tylko po to, żeby Ci zaszkodzić” niekoniecznie się opłaci. Ale jak nie mamy uruchomionej żadnej maszynki do robienia punktów, to zabieranie punktów przeciwnikowi też jest jakąś strategią na plus.

Tak, Cywilizacja zaczęła naprawdę premiować rozwój kulturalny. Widać to także po obniżonych kosztach teatrów i bibliotek, szczególnie niskich poziomów.

W tym miejscu zaznaczę, że gram właściwie tylko w 2 osoby.

(A i tak gramy 4-5h.) Jakiekolwiek zaniedbania, odstania i zagapienia drogo w takiej konfiguracji kosztują. Na większą liczbę graczy „pilnowanie” się rozmywa, ale z drugiej strony aktualny lider wyścigu o kulturę ma więcej do stracenia, bo między jego kolejnymi turami następują 2-3 tury innych graczy. Jeśli choć trochę zaniedbał się militarnie, ktoś na pewno to wykorzysta, a w skrajnej sytuacji, wykorzystają to wszyscy. A to oznacza nawet 3 agresje lub niekorzystne wydarzenia pod rząd! Tak, zdecydowanie inaczej się gra na 2 osoby, a inaczej na więcej. Indywidualnym przykładem niech będzie tu Krzysztof Kolumb, który na 2 graczy jest liderem praktycznie bezużytecznym, w przeciwieństwie do gry wieloosobowej.

Podsumowując

Z gry doskonałej zrobiono w 3. edycji grę jeszcze doskonalszą. Ogólnie bardziej wyważoną, lepiej zbalansowaną. W grze o kulturze należy teraz faktycznie inwestować w kulturę, a nie czekać na mannę z nieba w postaci udanych agresji i wojen oraz pasujących impaktów. Wszystkie wprowadzone zmiany, zarówno na poziomie technicznym, jak i działania poszczególnych kart, oceniam bardzo pozytywnie. Fakt, nadal są różnice między liderami, które w rozgrywce 2-osobowej znacząco się uwypuklają. Niemniej, warunki dla wszystkich są jasne, a sytuacje i strategie na tyle nieoczywiste przy losowym wychodzeniu kart na tor, że nastawianie się w każdej rozgrywce na ten sam schemat po prostu nie wychodzi.

Niemniej, gdyby to ode mnie zależało, tych dwóch panów o inicjałach MA i WS bym trochę uszczupliła, natomiast takich liderów okazyjnych jak Kolumb czy Robespierre bym z kolei podrasowała.

Hough, tylem rzekła w kwestii nowej edycji najlepszej gry cywilizacyjnej. Acha, no i te grafiki!

Cywilizacja Technologie militarne epoki II

KRÓTKA  CZĘŚĆ  DLA  POCZĄTKUJĄCYCH

Jeśli nie graliście w poprzednie edycje i nie słyszeliście jeszcze o grze Cywilizacja: Poprzez wieki… nie, takich osób nie ma :D Jeśli nie graliście, bo baliście się skomplikowania zasad, długości rozgrywki, rozbudowanych zależności, nieprzystępnej instrukcji itp. itd. i w związku z tym liczyliście na uproszczenia, to… tadaam! Nic z tego! Nowa edycja w miejsce porzuconych zasad, np. dotyczących poświęcania (a dokładniej, braku poświęcania) jednostek wrzuciła nowe. Tak więc, w cywilizacyjnej przyrodzie nic nie zginęło i prościej nie jest.

Ale też bez przesady, gra jest do ogarnięcia, co przy nowym Podręczniku oraz wideo instrukcji staje się zadaniem naprawdę przystępnym. Krok po kroku możecie się wdrożyć w cywilizacyjne piękno nowej edycji. Macie do wyboru dwa podstawowe warianty wprowadzające w arkana rozgrywki oraz kilka innych dla urozmaicenia. Ale, tak po prawdzie, czy ta gra wymaga jakiegokolwiek jeszcze urozmaicenia?

Jeśli marzyliście o rozwoju swojego imperium, a niekonieczne są Wam do tego figurki; jeśli marzyliście o wielogodzinnej wielopłaszczyznowej wymagającej grze, w której trzeba ogarniać wiele aspektów u siebie i na dokładkę kilka u przeciwników; jeśli marzyliście o uzupełnieniu tego braku trawiącego trzewia, gdy na półce wciąż kuło w oczy zarezerwowane miejsce pod dzieło wybitne; jeśli uwielbiacie się wciąż doskonalić i zmagać z własnymi słabościami – to CYWILIZACJA jest grą dla Was! Zagracie, wsiąkniecie i się zakochacie. Szczególnie, że teraz jest i na czym oko zawiesić (tak, wiem, liczy się przede wszystkim wnętrze…).

Veridiana i CivilizationMam nadzieję, że moja stonowana recenzja i obiektywna lista zalet i wad (!) umożliwi Wam podjęcie racjonalnej decyzji. To nie jest świąteczna promocja, chińskie lampki na jedno Boże Narodzenie. To gra o wielkości, której nie będziecie chcieli porzucić, gdy już w niej  zasmakujecie.

Hough. Rzekłam. Idę grać…

P.S. Nie żartuję. Naprawdę idę grać. Praktycznie od czasu targów w Essen gram bez przerwy. Jeśli nie na stole, to na serwisie www.boardgaming-online. Cześć, nazywam się Monika i jestem uzależniona…



Dziękujemy firmie Czech Games Edition za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (8/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (10/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Gra praktycznie bez wad, genialna i to nie tylko w swojej kategorii. Ma ogromną szansę spodobać się nawet ludziom, którzy dotąd omijali ten typ gier szerokim łukiem.

Przydatne linki:

10 komentarzy

  1. Avatar

    Ja także jestem uzależniony. Nie grałem w nową ale ta gra jest genialna i basta:)

  2. Ink

    Nie muszę czytać recenzji. Jest 10/10, czyli recenzentka zna się na rzeczy ;)

  3. Odi

    Mało kto tak potrafi współuzależniać, jak Monika :D

  4. Firenski

    Cześć, nazywam się Andrzej i jestem uzależniony…
    Ale tym razem nie zgadzam się z Moniką, bo ta edycja powinna mieć ocenę 11/10, jeśli poprzednia była oceniana na 10/10 ;)
    A recenzja jak zwykle wciągająca :)

  5. Avatar

    Tez uwielbiam te grę ale 4 h na 2 osoby zawsze mnie przerażalo wiec gram na tablecie w 30 do 40 minut i to codziennie . Czekam czy zrobią 3 edycję mam nadzieje ze tak. Potwierdzam gra jest genialna

  6. Veridiana

    3 edycja na necie już jest, ale na razie byla testowana. nie wiem, kiedy zostanie wpuszczona do ogolnego obiegu

    • Avatar

      Chodzi mi o wersję na androida która s sklepie googleplay figuruje pod inną nazwą ale ze względu na kontrowersje dotyczące praw autorskich nie będę podawał nazwy.Ale fakt faktem że w wersji pass and play gra zajmuje ok. 40 minut (wersja online ) jest niestety niegrywalna

  7. Avatar

    jeszcze jedna kwestia zgadzam się ze Michał anioł jest zbyt liderem który w powiązaniu z papieżem decyduje b.często o wygranej . Dlatego wprowadziliśmy zasadę ze gramy bez Michała anioła. Powoduje to zachowanie balansu gry .rzecz kontrowersyjna ale w moim przekonaniu niezbędna

  8. Avatar

    jaki najlepszy sposob proponujecie na poznanie zasad i praktyczna nauke dla osoby ktora chcialaby sie nauczyc znac,ale ma ograniczona znacznie ilosc czasu a do tego problrm ze znalezieniem wspolgracza,przynajmniej na dzien dzisiejszy?pozdrawiam

  9. Veridiana

    @rafjerk
    Rozumiem, że chodzi Ci o kartę Jana Pawła II z polskiego dodatku? W 3. edycji go nie ma. Ale odpowiednio przygotowany do niego gracz nastuka mnóstwo punktów. Choć łatwiej, wydaje mi się, grać pod Szekspira. po prostu od początku inwestować choć trochę w teatry i biblioteki (które same z siebie są super) i manna z nieba zapewniona. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że jesteśmy w kolejce po tych liderów sami i wyjdą odpowiednio wcześnie, aby się nimi nacieszyć.

    @anioł
    Matko Boska, wszystkie problemy naraz? ;) Zasady najlepiej poznać z autopsji, czyli od znającego je gracza (np. na jakimś konwencie). Można też obejrzeć video instrukcję yosza (namaszczoną przez wydawnictwo, więc dokładną). Można też czytając Podręcznik (nie instrukcję!) symulować rozgrywkę z rozłożoną grą na stole, aby poznać mechanizmy. A ćwiczenie w praktyce, skoro nie masz współgraczy, to chyba tylko na boardgaming-online, ale nie wiem, czy nowa edycja została już udostępniona. Wtedy i współgraczy nie zabraknie i czasu dużo nie trzeba na rozgrywanie np. dwóch tur na dzień.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings