Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Dodatki | 7 cudów świata – Babel. „Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę…”

7 cudów świata – Babel. „Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę…” [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

7WBabel.411951.1266x0Rozszerzenie do 7 cudów świataBabel to właściwie dwie części: Wieża Babel oraz Wielkie Projekty, które można wprowadzać osobno, a także łączyć zarówno ze sobą, jak i z innymi dodatkami. Moja pierwsza myśl po otwarciu pudełka i zobaczeniu całego mnóstwa kafelków i żetonów brzmiała: no nieźle… rozkładanie tego wszystkiego przed każdą rozgrywką zajmie wieki. Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują :). Ale od początku.

Wrażenia estetyczne

Po pierwsze, piękna grafika na pudełku! W ogóle samo opakowanie bardzo mi się podoba. Utrzymane w tym samym stylu, co podstawka, kolorystyka czarno-złota, wygląda bardzo elegancko. Standardowy kwadrat, ale o połowę cieńszy od podstawki (jak pudełko czekoladek:) ), co jest dużym plusem, bo z pewnością Babelu nie zapakujemy razem z podstawką. Chcąc grać z dodatkiem, jesteśmy zmuszeni do zabierania ze sobą dwóch pudeł, więc dobrze, że to drugie jest mniejsze i bardziej poręczne. Jeśli chodzi o jakość wydania, to myślę, że nie ma się do czego przyczepić. Kafelki Babelu, żetony, karty – wszystko jest przyzwoitej jakości, bardzo ładne i cieszy oko. Pod tym względem duży plus.

Wieża Babel

Na tę część dodatku składa się plansza oraz 24 płytki wieży Babel, które będziemy budować w trakcie gry. Przed rozpoczęciem rozgrywki, na środku stołu umieszczamy planszę, następnie każdy z graczy otrzymuje po trzy płytki wieży, wybiera jedną z nich, a resztę przekazuje w prawo – tak do momentu, aż wszyscy znów będą mieli po trzy. Wówczas można rozpocząć grę według standardowych reguł. Rozszerzenie Babel wnosi jedną dodatkową akcję, jaką możemy wykonać w swojej turze. Od teraz mamy możliwość odrzucenia jednej, wybranej karty z ręki i wybudowania dowolnej płytki wieży. Początkowo kładziemy ją zakrytą obok planszy, a umieszczamy ją na niej dopiero wtedy, kiedy wszyscy wykonali już swoje akcje. Jeżeli kilka osób w tym samym momencie buduje fragment Babelu, to kolejność dokładania płytki jest zgodna z numerami, jakie się na nich znajdują (w kolejności rosnącej). Na planszy zostało oznaczone początkowe pole, od którego zaczynamy budowę oraz kierunek, w którym dokładamy kolejne płytki. Jest to dość istotne, ponieważ w sytuacji, gdy wszystkie pola będą zajęte, nowe płytki układamy na poprzednich. Musi być wówczas zachowany porządek ich budowy, aby nie było możliwości wyboru, którą z nich chcemy zakryć. Na każdej płytce Babelu umieszczony jest jeden symbol – przedstawia on efekt tej płytki, który działa na wszystkich graczy przez cały czas, kiedy jest ona aktywna, a więc niezakryta przez inną. Efekty są różne: zmniejszanie lub zwiększanie kosztu zakupu surowców od sąsiadów, konieczność uiszczenia podatku za budowę określonych kart lub fragmentu cudu świata, możliwość budowy karty lub cudu za darmo, dodatkowe surowce, niwelowanie działania określonych kart, modyfikacje dotyczące punktów z rozstrzygania konfliktów militarnych, itd. Pierwsza rozgrywka z Babelem zajmie nam troszkę czasu, bo trzeba zapoznać wszystkich graczy z nowymi grafikami, ale są one na tyle czytelne i intuicyjne, że już przy następnych partiach nie ma wątpliwości, co który symbol oznacza (w razie czego, zawsze można zerknąć do karty pomocy). Na koniec gry za wybudowanie fragmentów wieży otrzymujemy dodatkowe punkty: 2 za jeden element, 5 za dwa oraz 10 za wykorzystanie wszystkich trzech płytek Babelu. Przy podliczaniu punktacji można skorzystać z nowego notesu, który również znajdziemy w pudełku z rozszerzeniem.

Wrażenia: Tak naprawdę mam bardzo mieszane uczucia, co do Babelu… Właściwie niewiele on wnosi do gry i niewiele zmienia. Myślę, że jest bardzo sytuacyjny. Zdarzało mi się, że rzeczywiście podeszły mi ciekawe płytki i mogłam sobie od razu pod nie zbudować strategię. Udało mi się wówczas napsuć trochę krwi innym graczom. Dla przykładu – miałam płytkę, która powodowała, że kiedy przegrywa się konflikt militarny, dostaje się nie jeden, ale dwa minusowe punkty. Wówczas stawiałam na gromadzenie czerwonych kart, a kiedy widziałam, że mam przewagę, budowałam swoją płytkę. Niestety, nie zawsze fragmenty wieży są aż tak przydatne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że działają one na wszystkich graczy. A zatem: jeśli robię coś dobrego dla siebie, to pomagam tym samym reszcie, a jeśli chcę innym przeszkodzić, to tak samo szkodzę sobie. Nie zawsze dało się ułożyć strategię pod płytki, które mi się trafiły. Często przez całą grę na planszy Babelu pojawiły się 2 lub 3 płytki, bo nikt nie chciał ich dokładać. Nieraz budowało się je pod sam koniec gry, żeby móc zdobyć kilka dodatkowych punktów, ale nie musieć przejmować się już ich efektami. A więc moje odczucia związane z tym rozszerzeniem są dość ambiwalentne: czasem się zdarza, że z płytkami Babelu gra się przyjemniej, a czasami stają się trochę zbędne.

Wielkie Projekty

Druga część rozszerzenia Babel to Wielkie Projekty. Składa się na nie: 15 kart projektów, po 5 na każdą erę oraz cała masa żetonów. W każdej erze będziemy używać tylko jednej, losowo wybranej karty projektu. Na początku rozgrywki na karcie umieszczamy znaczniki uczestnictwa w ilości o jeden mniejszej od liczby graczy. Aby wziąć udział w projekcie, należy spełnić warunek podany na karcie, np. jeżeli w swojej turze budujemy czerwoną kartę i zapłacimy 1 monetę, to bierzemy znacznik uczestnictwa. Oczywiście, kilka osób może uczestniczyć w projekcie w tym samym momencie (nawet, jeśli zabraknie znaczników, otrzymuje się jeden z rezerwy). Natomiast, jeśli znaczniki się wyczerpały, gracze nie będę mieli już możliwości wzięcia w nim udziału. Jeden gracz może uczestniczyć w projekcie wielokrotnie (ale nagrodę otrzymuje tylko raz). Na koniec ery sprawdzamy czy udało się projekt zrealizować, czy też nie. Jeśli na karcie nie ma żadnych znaczników – projekt zakończył się sukcesem i wszyscy uczestniczący w nim gracze otrzymują wskazaną nagrodę. Natomiast, jeśli zostały na nim jakieś znaczniki, ci gracze, którzy nie wzięli w nim udziału, ponoszą karę. Jeżeli ktoś brał udział w projekcie, ale nie został on zrealizowany, nie otrzymuje ani kary ani nagrody. Nagrody to np. dodatkowe żetony zwycięstwa w konfliktach, żetony tarczy, monety, żetony, które pozwalają na budowę karty lub cudu za darmo, dają dodatkowe punkty za odpowiednie karty itp. Niektóre żetony działają przez całą grę, a inne są jednorazowego użytku – możemy je wykorzystać w dowolnym momencie, a następnie zostają odrzucone. Kary natomiast to np. konieczność zwrócenia do banku wszystkich posiadanych monet, oddanie jednego żetonu zwycięstwa w konfliktach czy też niemożność korzystania z jakiegoś surowca itp. Jeżeli gracz nie może ponieść kosztów kary, otrzymuje żeton porażki, odejmujący punkty zwycięstwa, zgodnie z bieżącą erą (czyli minus jeden punkt w pierwszej itd.). Na koniec gry, podczas podliczania punktów, należy pamiętać również o bonusach, które otrzymaliśmy za udział w udanym projekcie.

Wrażenia: Początkowo, kiedy zobaczyłam ilość żetonów, występującą w tym dodatku, przeraziło mnie to, że trzeba będzie przed grą wszystko rozkładać. Na szczęście okazało się, że nie jest tak źle. W każdej rozgrywce występują jedynie trzy karty Wielkich Projektów. Odpowiednie żetony można na bieżąco wyjmować z pudełka, więc przygotowanie gry nie zajmuje więcej czasu. Plusem tego rozszerzenia jest to, że bierzemy udział w projekcie niejako przy okazji. Oczywiście, jeśli chcemy otrzymać nagrodę, albo obawiamy się kary, musimy o nim pamiętać i nie czekać do ostatniej chwili, bo żetonów uczestnictwa może zabraknąć. Ale na to, żeby w nim uczestniczyć, nie musimy tracić całej akcji (jak w przypadku budowy płytek wieży Babel). Czynimy to po wybudowaniu odpowiedniej karty. Wielkie Projekty wnoszą pewien ciekawy element, jednak nie jest to też jakaś większa zmiana. Co prawda, nagrody są fajnymi bonusami, a kary troszkę mogą napsuć nam krwi, ale nie są to takie rzeczy, które jakoś bardzo mogłyby zaważyć na zwycięstwie czy przegranej. Z tego powodu nie czuje się jakiegoś wielkiego stresu, związanego z tym, czy zdążę zabrać jeden ze znaczników uczestnictwa, zanim ich zabraknie, czy też nie. Mam wrażenie, że wnoszą do tej gry jeszcze mniej niż płytki Babelu.

Podsumowując…

Rozszerzenie Babel nie jest złe, ale nie sądzę, aby był to jakiś konieczny element do 7 cudów świata. Właściwie nie wnosi zbyt wiele do rozgrywki i w żaden znaczący sposób jej nie zmienia. Może to i dobrze, bo 7 cudów jest taką grą, która tak naprawdę o żadne dodatki się nie prosi – jest dobra taka, jaka jest. Natomiast, jeśli ktoś bardzo lubi ten tytuł, grywa w niego często i ma ochotę na lekki powiew świeżości, ale nie oczekuje  dużych zmian, to Babel może mu się spodobać. Ja, po zapoznaniu się z instrukcją, spodziewałam się, że dodatek wniesie nieco negatywnej interakcji, którą w grach uwielbiam, ale niestety nie pojawiło się jej tyle, ile oczekiwałam. Warto też dodać, że jest to rozszerzenie raczej dla osób, które 7 cudów świata już dość dobrze znają. Jeśli chcielibyśmy wprowadzić dodatek od razu z nowymi graczami, którzy nie grali uprzednio w podstawkę, to raczej nie skończyłoby się to najlepiej. Na kartach i płytkach jest sporo nowych symboli, które dla osób zaznajomionych z grafikami z 7 cudów są dość intuicyjne, ale dla nowych graczy z pewnością byłyby kłopotliwe. Mnie osobiście w tym rozszerzeniu zainteresowało wykorzystanie motywu biblijnego. Oczywiście 7 cudów to gra, w której temat jest tylko tłem, więc nie ma co się tu doszukiwać jakichś religijnych ideologii, ale ja akurat badaniami biblijnymi trochę się zajmuję, więc ten temat trafił bardzo w moje gusta. Rozszerzenie Babel nie należy do kategorii must have wśród dodatków i z pewnością nie będzie pojawiało się w każdej mojej rozgrywce 7 cudów, ale raz na jakiś czas pewnie je wyciągnę. Ot tak, dla urozmaicenia gry. Zatem ocena z mojej strony: 10 za wygląd (nie mam się tu do czego przyczepić), 5 za złożoność zasad, a ogólnie 6/10 – mogę z tym zagrać i pewnie czasem to zrobię, ale konieczności nie ma.

7 cudów świata – Babel



Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.


 

Złożoność gry (5/10):

Oprawa wizualna (10/10):

Ogólna ocena (6/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Do tej gry mamy konkretne zarzuty. Może być fajna i dawać satysfakcję, ale… ale jest jakieś zasadnicze „ale”. Ostatecznie warto się jej jednak bliżej przyjrzeć, bo ma dużą szansę spodobać się pewnej grupie odbiorców.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
PHPSESSID
eu_cookies_bar
eu_cookies_bar_block

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings