Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Dodatki | Innowacje – Wielka karciana epopeja cz. 1/2

Innowacje – Wielka karciana epopeja cz. 1/2
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

InnowacjeFani Innowacji mają na co czekać w tym roku. Wydanie deluxe ma zawierać cały innowacyjny wszechświat i domknąć na amen serię składającą się z pięciu części. Zanim przyjdzie nam jednak cieszyć oko pudełkiem z zawartością dokładnie 550 kart w odświeżonej i ujednoliconej szacie graficznej (zakładając, że uda nam się sprowadzić grę z Juesej), co bardziej niecierpliwi (w tym MY) skrzętnie korzystają z możliwości zabawy z print & play dwóch ostatnich dodatków.

Uwaga 1: Niniejszy tekst jest przedstawieniem zasad i strategii każdej części, ale osobom niezaznajomionym z grą polecam jednak wcześniejszą lekturę recenzji podstawki.

Uwaga 2: Niniejszy tekst opowiada o moich osobistych doświadczeniach i spostrzeżeniach, o partiach 2-osobowych rozgrywanych na niekompatybilnych częściach. Nomenklatura jest nieco uproszczona, gdyż różni wydawcy stosowali odmienne nazewnictwo i poszłam na wygodny dla siebie kompromis.

Rewersy wszystkich pięciu części, jakie posiadamy

Rewersy wszystkich pięciu części, jakie posiadamy

Ok, zatem zaczynamy…

Innowacje

Innowacje (podstawka)

Gramy śliczną polską wersją Lacerty. W podstawce mamy 105 kart podzielonych na 10 epok i 5 kart dziedzin.

Warunek zwycięstwa (niezmienny bez względu na dołączane dodatki) to albo zdobycie określonej liczby kart dominacji (na 2 graczy przy samej podstawce – 6), albo w sytuacji końca gry spowodowanego koniecznością dobrania karty z nieistniejącej 11. epoki – liczba punktów wpływu.

*dominacje to pojedyncze karty epok leżące pośrodku stołu oraz karty dziedzin

** dziedziny to nic innego jak cele; gracz, który jako pierwszy zrealizuje dany cel, sięga automatycznie po kartę, zalicza do swoich dominacji i nie może jej już stracić

***punkty wpływu to karty epok przeniesione do specjalnej puli wskutek różnych akcji

Liczba dostępnych akcji wynosi 4:

  1. Możemy dobrać kartę ze stosu o numerze epoki odpowiadającym numerowi najwyższej aktywnej karty, jaką posiadamy (aktywne karty to te na wierzchu stosu każdego koloru) w swojej strefie.
  2. Możemy zagrać kartę z ręki na stos kart jej koloru.
  3. Możemy odpalić dogmaty (efekty) z jednej aktywnej karty. Każdy efekt posiada symbol aktywacji. Jest to jeden z 6 symboli występujących w grze. Im więcej posiadamy symboli rozsianych po naszych kartach, tym zasadniczo lepiej. Efekty tzw. dogmatów współpracy mogą (lub wręcz muszą – zależnie od zapisu) wykonywać także gracze, którzy posiadają w swojej strefie co najmniej tyle samo co my widocznych sztuk danego symbolu, a dogmaty przymusu wykonują ci gracze, którzy tego symbolu posiadają mniej od nas. I te dogmaty są zazwyczaj dla nich bolesne.
  4. Możemy zdominować epokę. Polega to na zagarnięciu jednej z pojedynczych kart epok leżących pośrodku stołu do puli swoich dominacji. Aby to jednak zrobić, w puli swoich punktów wpływu musimy posiadać co najmniej pięciokrotność wartości epoki i co najmniej taką epokę wśród naszych kart aktywnych. Przykład: aby zdominować epokę 2, muszę posiadać 10 punktów wpływu (5 x 2) i kartę 2. epoki (albo wyższej) na wierzchu jakiegoś stosu.
Przykładowe karty podstawki

Przykładowe karty podstawki

Strategie:

Gra toczy się głównie wokół odpalania dogmatów. Nieustannie liczymy symbole i rozgrywamy efekty współpracy oraz przymusu. Punkty wpływu są bardzo ważne, gdyż zdobywamy dzięki nim dominacje epok oraz decydują o zwycięstwie bezpośrednio w przypadku drugiego warunku końca gry. Zwycięstwo przychodzi najczęściej poprzez osiągnięcie wymaganej liczby dominacji, a karty wysokich epok (9-10) oglądamy bardzo rzadko.

innowacje-echa-przeszlosci-pudelko-3d

Echa przeszłości (dodatek 1)

Tu również gramy ŚPWL. I również mamy 105 kart podzielonych na 10 epok i 5 kart dziedzin. Odtąd, karty z każdej części gry będziemy układać w osobne stosy, czyli grając z 1 dodatkiem mamy do ogarnięcia 20 stosów. Phi!

Kartę echa dobieramy w każdej sytuacji, w której możemy dobrać kartę, z dwoma wyjątkami:

– gdy mamy już jakąś kartę echa na ręce

– gdy nie mamy żadnych kart na ręce

Sprowadza się to do tego, że czasem dobierzemy kartę podstawki, czasem echa, zależnie od okoliczności na ręce.

Pierwszy warunek zwycięstwa zwiększa się o 1, czyli na 2 graczy musimy zdobyć 7 dominacji.

Liczba dostępnych akcji się nie zwiększa, ale dochodzą modyfikacje dwóch akcji z podstawki:

  • Akcja zagrania karty może być wzbogacona o równoczesne zagranie projektu. Projekt to karta, którą dzięki efektowi badania (występującemu na kartach) dobraliśmy i włożyliśmy wcześniej pod swoją planszę. Spełniając określone warunki, możemy taki projekt zagrać jako drugą dodatkową kartę i na dodatek odpalić wszystkie jej dogmaty. Jest to zatem okazja do zaoszczędzenia aż dwóch akcji (zagrania i odpalenia)!
  • O niebo ważniejszy jest jednak efekt tytułowych ech. Echo do dogmat współpracy widniejący na karcie w miejscu, gdzie normalnie byłby jakiś symbol. Nie wszystkie karty z dodatku posiadają echa. Jeśli odpalamy dogmaty jakiejś karty aktywnej, w której stosie widoczne są echa (w rozsuniętym stosie można załapać nawet ładnych kilka ech), to wpierw odpalamy wszystkie echa, począwszy od dołu stosu i kierując się ku górze.

Oprócz tych dwóch modyfikacji akcji, mamy jeszcze w Echach dodatkowe punkty wpływu z tzw. pól premii wpływu. Ponownie, zamiast symbolu, na wielu kartach pojawia się cyfra, która oznacza dodatkowe punkty wpływu. Ciekawostką jest jednak sposób ich naliczania. Otóż najwyższa widoczna premia jest zaliczana w całości (np. „+5 = 5 punktów wpływu), a wszystkie inne, bez względu na swoją wartość, przynoszą 1 punkt wpływu. Dlatego musimy polować na coraz to wyższe nominały premii, a nie ich fizyczną ilość. Na poniższym zdjęciu dodatkowa wartość punktów wpływu wynosi 10.

Przykładowe karty Ech

Przykładowe karty Ech

Strategie:

Nie ulegają zasadniczo zmianie. Nadal ochoczo odpalamy dogmaty wspomagane tym razem przez echa. Mamy więc łańcuszkowe wykonywanie akcji i to jest naprawdę mocna rzecz! Projekty nie są częstym zjawiskiem, ale kilka dobrze zagranych projektów w trakcie rozgrywki wystarczy, aby znacząco sobie pomóc w kluczowych momentach. Polujemy też na pola premii, ale pamiętajmy – nawet największa liczba punktów wpływu nie pomoże, jeśli za jej zwiększaniem nie idzie rozwój na wierzchu naszych stosów. Summa summarum, karty Ech są bardzo pożądane, ale limitowane. Przypominam, że na ręku można mieć tylko 1 taką kartę naraz!

Innowacje

Figury na piasku (dodatek 2, tłumaczenie nazwy może być różne)

Pierwsza niekompatybilność formy. Gramy angielskojęzyczną ascetyczną wersją Asmadi, co jednak wychodzi przejrzystości na dobre, karta figury wyróżnia się na ręku. A co w pudełku? To co zawsze:  105 kart podzielonych na 10 epok i 5 kart dziedzin (tu zwanych dekretami). Czyli mamy już 30 stosów!

Ale cóż to są owe figury? To po prostu liderzy. 105 postaci ze światowej historii, z których każda posiada tzw. karmę, czyli po prostu efekt stały lub okolicznościowy. Nie są to dogmaty, karmy się nie odpala, działa ona automatycznie. I jak to w przypadku liderów – jej działanie jest mocne, a czasem wręcz przegięte ;) I jak na rasowych liderów przystało, możemy posiadać tylko jednego aktywnego lidera (na wierzchu stosu). Jeśli u władzy spotka nam się więcej delikwentów – na koniec tury odrzucamy wybrany nadmiar, co jest ciekawym elementem mechaniki: jak żonglować liderami. Poza tym, liderzy niosą ze sobą symbole, echa, pola premii i … pola inspiracji (patrz: niżej), więc są bardzo przydatni i w środku stosów.

Kiedy dobieramy kartę figury? W dwóch przypadkach (automatycznie):

– gdy przeciwnik wykona akcję dominacji karty epoki ze środka stołu

– gdy mamy dobrać kartę po współdzielonym przez co najmniej jednego innego gracza naszym dogmacie współpracy. (Do tego momentu w ramach tego bonusu dobieraliśmy kartę podstawki/ech, teraz musimy dobrać figurę.)

Figurę zawsze dobieramy z najwyższej swojej aktywnej epoki (jak przy zwykłym dobieraniu).

Pierwszy warunek zwycięstwa zwiększa się o 1, czyli na 2 graczy musimy zdobyć 8 dominacji.

Liczba dostępnych akcji zwiększa się o 2:

  • Akcja inspiracji: Pola inspiracji (jasne kółka) wyglądają podobnie do ech i mają podobne efekty, ale na tym podobieństwa się kończą. Wykonując tę akcję, odpalamy wszystkie efekty inspiracji widoczne w danym stosie tylko dla siebie (nie są to ani dogmaty, ani tym bardziej dogmaty współpracy) i wieńczymy akcję dobraniem karty podstawki/echa z epoki, która widnieje na wierzchu stosu z odpalanymi inspiracjami. Jest to więc kolejny sposób na wykonanie kilku działań naraz wzmocniony przez dobranie karty.
  • Zdobycie dekretu: Przypomnę, że w podstawce i echach dziedziny przedstawiały pewne cele (np. posiadanie 4 widocznych ech w jednym stosie) i gracz, który jako pierwszy je zrealizował, sięgał automatycznie po kartę, zaliczał ją jako dominację i nie mógł jej już stracić. Tym razem dziedziny (dekrety) działają na odmiennych zasadach i dotyczą tylko kart Figur. To dobrze, bo zapamiętanie 10 różnych warunków do spełnienia z poprzednich dwóch części w zupełności wystarczy. Dekrety nie są celami – one są natychmiastowymi efektami! (A oprócz tego oczywiście dominacjami) i zdobywa się je zawsze w ten sam sposób: odrzucając z gry całą rękę (!), na której mamy określoną liczbę figur. To tak w skrócie :)
Przykładowe karty Figur

Przykładowe karty Figur

Strategie:

O karty figur na ręce może być stosunkowo trudno grając na 2 osoby. Często mamy bowiem tendencję do pilnowania się, aby przeciwnik nie skorzystał z naszego dogmatu współpracy. Niestety, gra pod figury wymaga elastyczności w tym względzie. Wybieramy do odpalenia jakieś nic nieznaczące, albo wręcz – w danych okolicznościach – szkodliwe dla przeciwnika dogmaty współpracy tylko po to, aby dobrać figurę. Po drugie, rekompensowane jest taśmowe zdobywanie dominacji ze środka stołu. W tym wypadku każdorazowo dajemy przeciwnikowi w prezencie figury, które mogą nas porazić swoim działaniem, ale – co gorsza – które pozwalają mu zdobyć dekret! A dekret to nie tylko dominacja, to także bardzo mocna jednorazowa akcja, która może nam mocno nabruździć lub mocno wspomóc rywala. Gdy walka jest wyrównana, ostrożność „rozdawania” figur jest bardzo wskazana. Tym bardziej, że dekrety – jako jedyne dominacje – można sobie odbierać! Cykl życia dekretu jest następujący: stół – gracz – stół, czyli po zdobyciu przeze mnie dekretu przeciwnik może po jego „zdobyciu” sprawić, że wróci on z powrotem na stół (nie może przejąć go bezpośredni dla siebie). Żeby tego było mało, swój dekret możemy ponownie odpalić, jeśli sami ponownie spełnimy warunki jego zdobycia. A taki na przykład dekret usuwający przeciwnikowi wszystkie jego najwyższe karty aktywne, odpalony w stosownej chwili, może doprowadzić go do ruiny.

Akcja inspiracji jest limitowana do jednej na turę, jednak nie jest grana zbyt często, gdyż pola inspiracji są stosunkowo rzadkie (spośród wszystkich 5 części występują tylko na figurach). Uważam, że taki niedobór służy jednak naszym zwojom mózgowym, gdyż zastanawianie się nad wyborem akcji spośród kilku zawsze równorzędnych opcji byłoby mordęgą.

Figury wprowadzają naprawdę fajny wymiar decyzyjny do rozgrywki. Które zagrać, a które poświęcić, aby zapłacić za dekret? Choć jeden z rodzajów karmy jest dziwny i męczący i prawie w ogóle z niego nie korzystamy. Mówi on o tym, że gdy mamy zamiar wykonać jakieś określone działanie, to zanim to zrobimy, możemy zrobić coś innego. W teorii brzmi fajnie, ale w praktyce, to owe dodatkowe działania są tak poplątane i nie zawsze nam na rękę, że oboje unikamy wykładania takich kart. Ale poza tym – Figury oceniamy bardzo na plus! :)

CDN

6 komentarzy

  1. Ink

    Specjalnie kupiłem ostatnio (nareszcie) podstawkę Innowacji, żeby mnie mniej Deluxe kusiło :)

  2. Andy

    Warto chyba dodać, że w podstawce jest też trzeci warunek zwycięstwa: przez pewne dogmaty z epok 8-10.

  3. Veridiana

    Racja. Pisałam o tym w recenzji podstawki. Wspomnę zatem w drugiej części, podsumowując całość.

  4. Avatar

    Skąd wiadomo, że wersja Deluxe ukaże się w Polsce lub Europie?

  5. Veridiana

    Wiadomo raczej, że się nie ukaże. Liczę na to, że jakieś sklepy sprowadzą kilka pudełek, albo znajomi w Stanach pomogą :)

  6. Avatar

    Szkoda, myślałem że jakieś przecieki :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings