Home | Katalog gier - recenzje, rzuty oka i relacje z rozgrywek | Gry strategiczne | Ganimedes z dodatkiem Księżyc – przystanki w drodze do gwiazd

Ganimedes z dodatkiem Księżyc – przystanki w drodze do gwiazd [Współpraca reklamowa z Rebel] Wydawca nie ma wpływu na treść recenzji
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Ganimedes okładkaZawsze chętnie sięgam po planszówki, które osadzone są w położonej bliżej lub dalej od naszej rodzimej planety przestrzeni kosmicznej. Nie inaczej było z tytułem, który na polskim rynku ukazał się za pośrednictwem wydawnictwa Rebel. Ganimedes, to średniej ciężkości gra strategiczna, przeznaczona dla 2-4 graczy od 14 roku życia. W moim domu pojawiła się ona od razu z dodatkiem. Czy warto wybrać się na Ganimedesa, a może dobrze jest odwiedzić to miejsce dopiero po wizycie na Księżycu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części recenzji.

Usiądźcie wygodnie, zapnijcie pasy i wyruszcie w podróż, której celem jest podbój kosmosu. W grze Ganimedes wcielicie się bowiem w korporacje, starające się wyprzedzić inne wielkie koncerny w wyścigu na koniec świata i jeszcze dalej. I choć klimatu w tytule wydawnictwa Rebel mamy właściwie tylko tyle, ile mieści się w krótkiej notce fabularnej i na grafikach, którymi ozdobione są karty i planszetki graczy… to mechanicznie planszówka sprawdza się na tyle dobrze, że zdecydowanie warto ją wypróbować, jeśli poszukujecie lekkich lub średnio ciężkich gier strategicznych. A o klimat zawsze można zatroszczyć się, spoglądając na grę w odpowiedni sposób :) Tyle ogółu. A teraz przejdźmy do szczegółów.

Ganimedes i Księżyc

Spójrz w gwiazdy!

Mam w zwyczaju zaczynać omawianie gier od kilku słów na temat ich wyglądu i wykonania. Zarówno Ganimedes, jak i Księżyc w obu tych dziedzinach zasługują według mnie na pochwałę. Wszystkie komponenty, począwszy od kartonowych płytek, żetonów i planszetek, poprzez karty wahadłowców i promów kosmicznych, aż po drewniane mepelki są solidne, dzięki czemu nawet po wielu rozgrywkach, nie widać po nich śladu użytkowania.

Bardzo podoba mi się szata graficzna, za którą odpowiedzialny jest Oliver Mootoo. Nie mam pojęcia, jak nazywa się tego typu styl (zastosowany też w grze Pod prąd), jednak dla mnie jest on bardzo przyjemny w odbiorze. Mimo że gracze zajęci wpatrywaniem się w symbole raczej nie zwracają podczas gry na nie uwagi, przypadły mi do gustu całkiem interesujące ilustracje na kartach promów kolonizacyjnych, a także wizerunki doradców. Pozostałe komponenty wyglądają schludnie, ale poza tym kompletnie się nie wyróżniają.

Jak zabrać się za podbój Wszechświata?

Misję tę należy rozpocząć od rozdania uczestnikom kosmicznego wyścigu ich planszetek i znacznika reputacji, który jak to zwykle przy rozpoczynaniu nowych projektów, ląduje na samiutkim końcu odpowiedniego toru. W zależności od tego, ile korporacji startuje w zawodach po wieczną chwałę, do dyspozycji będzie po 7, 10 lub 13 kolonizatorów, podzielonych na cztery rodzaje. Ich przynależność do danej kasty można rozpoznać po kolorach uniformów:

  • Rozgrywka trzyosobowa w podstawową wersję gry.

    Rozgrywka trzyosobowa w podstawową wersję gry.

    Niebiescy to spece od marketingu i komunikacji, którzy ułatwiają pozyskiwanie rekrutów do naszych wypraw.

  • Czerwoni dzięki swoim wybitnym zdolnościom przywódczym potrafią porwać tłumy (czy tylko ja pisząc tę charakterystykę mam przed oczami obraz Króla Juliana wykrzykującego “ Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu.”?).
  • Żółci jako niezawodni specjaliści od inżynierii kosmicznej, pomagają podkręcić moc silników promów i wahadłowców, co znacznie przyspieszy drogę do sukcesu korporacji, która w nich zainwestuje.
  • Fioletowi to zbieranina medyków, odpowiedzialnych za dobrostan innych pracowników, ale i osób, które sprawiają, że reputacja korporacji pnie się ku gwiazdom, a nie leci na łeb na szyję w odwrotnym kierunku.

Mechaniczne ptaki potrzebne od zaraz

Po podzieleniu pracowników trzeba ustalić wstępne rozkazy, poprzez odkrycie czterech płytek startowych kolonizatorów. Należy umieścić je tuż obok zakrytej puli żetonów tego typu. Do wyruszenia w podróż w czasie i przestrzeni potrzebne nam będą jeszcze pojazdy kosmiczne. Te dzielimy na trzy grupy:

  • Wahadłowce ziemskie będą zajmować się transportem specjalistów z Ziemi na Marsa.
  • Wahadłowce marsjańskie odbywają loty na trasie Mars-Ganimedes.
  • Promy kolonizacyjne ulokowane na księżycu Jowisza mogą wyruszyć w podróż w nieznane, tak szybko, jak uda znaleźć się pełną załogę śmiałków, którzy podejmą się tego zadania.

Podczas kosmicznego wyścigu korporacje będą mogły wybierać za każdym razem z puli 4 odkrytych wahadłowców obu typów oraz 3 promów.

Kolonizacja Wszechświata w trzech krokach

Jakie działania mogą podejmować korporacje planujące ekspansję Wszechświata?

Wybór płytki kolonizatora

Pierwsza opcja to wydanie rozkazu pracownikom, poprzez wybór jednej z czterech odsłoniętych płytek kolonizatorów. Kafelek umieszczony zostaje w górnej części planszetki na jednym z trzech dostępnych miejsc. Następnie korporacja wykonuje daną akcję. Może ona polegać m.in. na zrekrutowaniu kolonizatora, podniesieniu poziomu reputacji, dobraniu karty promu lub przemieszczeniu pracownika z Ziemi na Marsa, z Marsa na Ganimedesa lub pomiędzy promami. Każda z płytek należy do jednego z pięciu typów. Ułożenie drugiego lub trzeciego takiego samego kafelka powyżej planszetki skutkuje powieleniem akcji.

Użycie karty wahadłowca

Kiedy uda nam się zebrać już pewną grupę specjalistów na Ziemi, czas zacząć korzystać z ich zdolności. Możemy to zrobić, wysyłając odpowiednio dobranych pracowników wahadłowcami ziemskimi na Czerwoną Planetę i marsjańskimi na Gaminedesa. Nie tylko przybliża nas to do mety wyścigu, ale dodatkowo pozwala na wykorzystanie efektu zapewnianego przez daną jednostkę lub jego wielokrotności, jeśli w obszarze poniżej naszej planszetki znajdują się już statki kosmiczne tego typu (podobnie jak w poprzedniej akcji).

Odrzucenie akcji kolonizatorów – wykonanie akcji podstawowych

Zapełnienie się miejsc na żetony kolonizatorów utrudnia nam rekrutowanie nowych pracowników. Aby poradzić sobie z tym problemem, można skorzystać z kolejnej możliwości – odrzucenia dowolnej ich liczby i wykonania tylu akcji podstawowych, ilu płytek się pozbywamy. Należą do nich rekrutacja kolonizatora, adaptacja, czyli podmianka posiadanego specjalisty na innego, poruszenie pracownikiem, podniesienie poziomu reputacji lub dobranie karty promu kosmicznego.

Powyższe trzy procedury wykonywane są do czasu, gdy spełniony zostanie jeden z dwóch warunków końca projektu – w przestrzeń kosmiczną wyruszy czwarty prom kolonizacyjny należący do jednej korporacji lub skończy się zapas wahadłowców ziemskich, lub marsjańskich.

And the winner is…

Wyścig o sławę na miarę Wszechświata bynajmniej nie zostaje rozstrzygnięty na zasadach “kto pierwszy ten lepszy”. Na ostateczny wynik korporacji składają się jej promy kosmiczne, którym udało się wystartować, poziom reputacji, a także liczba kolonizatorów, którzy zdążyli już dotrzeć na Ganimedesa. Gracz kontrolujący firmę z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Księżyc

Do ekspansji kosmosu niezbędni są specjaliści. Tych zaś można szkolić na Ziemi, albo poza nią, np. w położonych na Księżycu ośrodkach treningowych i uniwersytetach. Doskonale przygotowani do nowych zadań doradcy wprowadzają powiew świeżości do rywalizacji megafirm. Zatrudniani przez korporacje naukowcy posiadają różne umiejętności, przez co dają swoim pracodawcom odmienne profity. Zanim jednak dane im będzie z nich skorzystać, muszą wyruszyć w podróż ku dalekim zakątkom Układu Słonecznego, która rozpoczyna się nie na Ziemi, jak klasycznych kolonizatorów, ale na Księżycu. Dłuższa droga do księżyca Jowisza w ich przypadku daje jednak wymierne efekty. Po dotarciu do niego ich imię staje się powszechnie znane, ponieważ zajmują zaszczytne miejsce w Radzie Ganimedesa. Mogą też wtedy wykorzystać swoje zdolności, aby wspomóc finansującą ich korporację.

Wrażenia

Ganimedes to dobra planszówka o bardzo prostych zasadach. Wzbogacona o nowe elementy, kryjące się w pudełku rozszerzenia Księżyc, staje się tytułem jeszcze lepszym, ponieważ zyskuje nieco więcej głębi. Nawet w rozszerzonej wersji jej reguły wciąż pozostają jasne i klarowne, nawet dla niezbyt doświadczonych graczy. Mimo tego wyprawa na księżyc Jowisza dostarcza wielu okazji do przemyśleń, nie tylko filozoficznych, dotyczących miejsca człowieka w kosmosie.

Ganimedes

W pierwotnej wersji gry wydawnictwa Rebel mamy tutaj do czynienia z dość powolnym, choć stałym rozwojem korporacji, Każdy kolejny wahadłowiec, który wysyłają one w kosmos, daje im możliwość wykonania w przyszłości większej liczby akcji. W momencie, kiedy mozolnie budowany silniczek zaczyna działać, jak dobrze naoliwiona maszyna… projekt się kończy.

Kolonizacja Wszechświata zajmuje zwykle około pół godziny i według mnie najlepiej zabierać się za nią wraz z dwoma innymi korporacjami. W mniejszym składzie wyścig nie jest już tak emocjonujący, natomiast w większym, właściciele firm tracą w pewnym stopniu możliwość planowania kroków w przód.

Aby osiągnąć sukces w Ganimedesie, nie jest potrzebne szczęście. Przydaje się za to umiejętność dostrzegania najlepszej w danym momencie opcji i aktualizowania na bieżąco swojej zwycięskiej strategii.

Choć kolonizacja jest bez wątpienia wyścigiem, to opiera się on na zasadach “fair play”. Nie ma w jej czasie miejsca na negatywną interakcję inną, niż np. podbieranie sobie czasem statków kosmicznych.

Księżyc

Dodatek do gry Ganimedes nieco wydłuża rozgrywkę. Wprowadza do niej kilka niewielkich zmian w mechanice, które nadają jej dynamiki i urozmaicają wyścig. Podoba mi się możliwość zdobywania doradców. Postaci te nie dość, że w większości przynoszą “czyste” punkty na koniec gry, ale posiadają też umiejętności, takie jak np. możliwość przeprowadzenia rekrutacji kolonizatorów. Efekty te są natychmiastowe lub stałe.

Ganimedes i Księżyc

Ganimedes to dobry, solidny tytuł, który mi bardzo się spodobał. Jest to gra raczej dla miłośników mniej zaawansowanych planszówek, jednak jej zasady są tak proste, że można je wytłumaczyć z powodzeniem także zupełnym świeżynkom w świecie nowoczesnych gier bez prądu. Podstawka sprawdza się nieźle, jednak ja polecam ją Wam w zestawie z opisywanym dodatkiem, który bardzo dobrze ją uzupełnia i nadaje jej nowego charakteru.



Grę Ganimedes kupisz w sklepie


 

Dziękujemy firmie Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Złożoność gry (4/10):

Oprawa wizualna (8/10):

Ogólna ocena (7/10):

Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Dobry, solidny produkt. Gra może nie wybitnie oryginalna, ale wciąż zapewnia satysfakcjonującą rozgrywkę. Na pewno warto ją przynajmniej wypróbować. Do ulubionych gier jednak nie będzie należała.

Przydatne linki:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings