Dziś mamy dla was nietypowy wpis. Zazwyczaj bowiem 90% relacji z festiwalowych wydarzeń to nasze zmagania nad planszą. Dzielimy się tym, w co udało nam się zagrać, co pojawiło się nowego, ogólnie mówiąc co w premierach i przedpremierach piszczy. Dziś chcemy się pochylić nad samym festiwalem.
Coś się kończy, coś się zaczyna
ALEgramy zadebiutowało w zeszłym roku w Szkole Podstawowej w Kowalach – jako alternatywa dla nieobecnego już od kilku lat festiwalu GRAMY – Targi Gra i Zabawa. Choć miejsce było inne (Targi Gra i Zabawa odbywały się w Amber Expo w Gdańsku) to jednak impreza była imponująca i można z czystym sumieniem powiedzieć, że była godnym następcą GRAMY. Trzy hale wystawców, 1000m2 Games Room i dwa dni wspaniałej zabawy, o której możecie przeczytać tutaj.
W tym roku chłopaki z ALEplanszówki.pl poszli o krok (i to milowy!) dalej – tegoroczny festiwal odbył się już w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku. A co można było zobaczyć i czego doświadczyć przedstawiamy poniżej
Atrakcje
Do dyspozycji Odwiedzających Festiwal ALEgramy były stoiska najważniejszych na polskim rynku wydawców, producentów i dystrybutorów gier planszowych, komiksów, modeli i zabawek. Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł znaleźć coś dla siebie! Ilu i kto? Spójrzcie obok:
Najwiekszą atrakcją był oczywiście olbrzymi Games Room. 3000m2, 500 stołów praktycznie non-stop zapełnionych graczami, ponad 2000 tytułów – wszystkie najpopularniejsze i najciekawsze gry. Część z nich (np. Everdell, Brzdęk Katakumby, Splendor czy 7 Cudów Świata – Pojedynek) można było wypożyczyć razem z przeznaczonymi do nich matami od Playmaty.pl.
ALE podczas Festiwalu ALEgramy można było też odnaleźć inne miejsca, gdzie mogliście spędzić czas w specjalny, czasem nawet dość nietypowy sposób.
Scena Festiwalowa
Na festiwalowej scenie przez dwa dni rządził BoardgamePanda, który zabawiał, reklamował, zapowiadał i prowadził liczne konkursy i panele! Prawdziwym hitem była charytatywna aukcja, a całość kwoty, którą udało się uzbierać zasili fundację Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję.
Prelekcje
Odbywały się praktycznie przez całe dwa dni. O tym jak zacząć przygodę z Pocztą Planszówkową, o problemach przy projektowaniu i wydawaniu gier, o podróbkach – czyli jak nie dać się oszukać, plany wydawnicze, topki wszechczasów, testy wiedzy i wiele innych nietypowych tematów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Strefa prototypów
Była to specjalnie wydzielona powierzchnia na Games Roomie, gdzie można było sprawdzać, testować i udzielać opinii zwrotnych ich twórcom.
Strefa RPG
To miejsca gdzie mogliście się przenieść w przeróżne fantastyczne światy. Głowa Pełna Przygód, Imaginarium RPG oraz Fobium Industries poprowadziły nowych i doświadczonych graczy poprzez pełne przygód historie. Ponad 30 różnych systemów fabularnych i około 150 sesji RPG
Warsztaty malowania figurek
Na festiwalu były aż dwie strefy, gdzie pod okiem profesjonalnych malarzy, mogliście spróbować swoich sił, a także udoskonalić techniki w malowaniu figurek
Wystawa figurek bitewnych
Strefa, w której można było ucieszyć swoje oczy i duszę – około 3000 figurek z przeróżnych systemów, uniwersów i światów! Czekali tu na was bohaterowie, superbohaterowie, armie, oddziały, pojazdy i wiele innych figurek.
Strefa Gier Bitewnych
Strefa dla dzieci
Organizatorzy nie zapominieli o młodszych uczestnikach wydarzenia, oraz ich rodzicach. Specjalnie dla nich przygotowali Strefę Dziecięcą. Ci pierwsi mogli znaleźć tu zabawki, gry i zajęcia dla swojej grupy wiekowej. Ci drudzy złapać chwilę oddechu pomiędzy kolejnymi rozgrywkami. W Strefie konstruktora dzieci – jak również dorosli – mogli wykorzystać swoje umiejętności przestrzenne. Rodzinę Treflików zna chyba każde dziecko. Jeśli jednak nie, to właśnie tutaj, w Kinie Treflików, miał okazję poznać na ekranie tych sympatycznych bohaterów serialu animowanego.
Mariusz Wlazły, Mistrz Świata w siatkówce na Festiwalu ALEGramy w AMBEREXPO
W drugim dniu festiwalu, w niedzielę, mogliście czteroosobową drużyną się zmierzyć z Mariuszem Wlazłym w turnieju Spy Sopot, gdzie na wielkoformatowej planszy odbywała się rywalizacja w odszukiwaniu ukrytych przedmiotów. Zmierzyć się, albo …. pokibicować, jeśli nie udało się wam zapisać na to wydarzenie.
[fot. AlePlanszówki.pl]InPost
Jednym ze stoisk, które wzbudzało największe zainteresowanie podczas Festiwalu ALEgramy, było stanowisko… InPostu. Pomysł z możliwością wysłania swoich zakupów do domu prosto z festiwalu okazał się strzałem w 10!
Planszostrefa
To półki internetowego raju z planszówkami. Mogliście nabywać gry nie tylko u wydawców, ale również w waszym ulubionym sklepie internetowym. Ciekawostką było to, że można było na festiwalu ALEgramy odebrać swoje zamówienia z Planszostrefy oraz z ALEplanszówki.pl
A ci, którym zabrakło funduszy na kolejne planszowe zakupy, mogli skorzystać ze stoiska sponsora głównego festiwalu, czyli PKO BP.
Strefa komiksu
Komiksy dla ludzi – to miejsce gdzie można było sprzedać niechciane komiksy lub wypatrzeć i kupić perełki. Manga i komiksy, polskie i zagraniczne, nowe i używane. Było w czym wybierać.
Food trucki
Było coś dla duszy, to musiało być i coś dla ciała. Na zewnątrz czekały na Was Food trucki, w których można było znaleźć przepyszne jedzonko. Kuchnia wenezuelska, nowojorska, swojska kaszubska, czy kultowe PRL-owskie zapiekanki. A także Naleśniki z Bryki – przepyszne, francuskie crepsy.